FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Parlament, ktorý sa v tomto volebnom období zíde posledný raz, končí takmer s pätinou nezávislých poslancov a okliešteným vedením.
Na slávnostnej schôdzi zaznejú rozlúčkové prejavy zastupujúceho predsedu Bélu Bugára a šéfov poslaneckých klubov. Na Hrade bude recepcia poslancov aj s manželkami.
Prezident Ivan Gašparovič do parlamentu nepríde, lebo podľa jeho hovorcu Mareka Trubača "kampaň je v plnom prúde a prezident do nej nechcel zasahovať ani účasťou na rozlúčkovej schôdzi".
Najväčším problémom parlamentu boli nezávislí poslanci. Vlani v septembri sa to prejavilo dokonca tak, že zostal zablokovaný a časť koalície uvažovala o predčasných voľbách. Národnú radu napokon spriechodnili dvaja poslanci HZDS Eduard Kolesár a Karol Džupa, ktorí sa pridali ku koalícii.
Opozícia kritizovala koalíciu, že si podporu nezávislých kupovala za výhody. Polícia v prípade bývalej členky ANO Ivety Henzélyovej potvrdila, že niekto sa ju pokúsil podplatiť, ale nezistila, kto to bol.
Prácu nezávislých poslancov ocenil jedine šéf klubu SDKÚ Milan Hort, podľa ktorého "väčšina z nich pochopila, o čom je výzva doby". Podľa neho aj oni pomohli presadiť reformy, preto vníma pôsobenie mnohých z nich ako "veľmi pozitívne".
Ostatní šéfovia klubov nezávislých kritizovali. Pavol Minárik z KDH povedal, že boli nevypočítateľní a Gyula Bárdos z SMK sa obáva, aby sa fenomén nezávislých poslancov a "určitých dohôd" bez ohľadu na výsledky volieb nepreniesol aj do budúcnosti.
Viliam Veteška z HZDS považuje za "vrchol" prebehnutie poslancov Džupu a Kolesára ku koalícii, parlament podľa neho poškodil aj neočakávaný odchod jeho predsedu Pavla Hrušovského.
Miroslav Číž zo Smeru považuje správanie minimálne polovice nezávislých poslancov za neetické, keď išlo len o "čistý biznis". Podľa Číža veľmi klesla aj prestíž ústavnoprávneho výboru pod vedením Jána Drgonca.
Napriek tejto kritike si politici myslia, že politická kultúra v parlamente sa zlepšila, hoci podľa Minárika postupne opäť upadala.
Všetci politici sa však zhodli, že kladom súčasného parlamentu bola jeho práca pri zavŕšení integrácie Slovenska do Európskej únie a NATO.
Ako sa menili poslanecké kluby
Koalícia
výsledky volieb súčasnosť
SDKÚ 28 22
SMK 20 20
KDH 15 15
ANO* 15 10
Opozícia
HZDS 36 21
Smer 25 27
KSS 11 9
Nezávislí - 26
*Klub ANO je špecifický tým, že teraz ani jeden jeho príslušník nie je členom strany ANO. Po rozkole v ANO väčšina poslancov odišla, zostali však v klube a ponechali si jeho názov. Klub sa síce ďalej nazýval klub ANO, no neformálne sa spomínal ako Lintnerov poslanecký klub.
Najväčšie otrasy zaznamenalo HZDS, SDKÚ a ANO. HZDS má v porovnaní so začiatkom volebného obdobia o 15 poslancov menej, SDKÚ o šesť. Do klubu SDKÚ však prišiel niekdajší člen ANO Jozef Banáš.
ANO sa začala rozpadať ako prvá odchodom Antona Danka. V skutočnosti ANO prišla o 12 ľudí, keď v nej zostali iba predseda Pavol Rusko a dve poslankyne Beáta Brestenská a Eva Černá.
Komunistom odišli dvaja poslanci Herman Arvay, ktorý je dnes v Lintnerovej poslaneckej skupine. Do klubu Smeru prišli dvaja poslanci HZDS Dušan Jarjabek a Vojtech Tkáč. (sp)
Aká bola dôveryhodnosť parlamentu
júl 2003 január 2004 september 2004 apríl 2005
20 19 21 24
Pozn. Údaje sú v percentách.Zdroj: ÚVVM ŠÚ SR
Aké strany založili poslanci
SF - Poslanec Ivan Šimko aj s poslancami, ktorí opustili SDKÚ, založili Slobodné fórum.
Misia 21 - Nová kresťanská demokracia - Ivan Šimko neskôr opustil aj SF a založil vlastnú stranu.
HZD - Vzniklo ešte pred voľbami 2002, ale nedostalo sa do parlamentu. Neskôr sa k nemu prihlásili poslanci, ktorí počas volebného obdobia odišli z HZDS. Išlo o Miroslava Maxona, Rudolfa Žiaka, Igora Pinkavu.
Ľudová únia - Založili ju poslanci, ktorí začiatkom volebného obdobia odišli z klubu HZDS na čele s Vojtechom Tkáčom. Strana sa však nepresadila. Neskôr z nej odišiel aj sám Tkáč a začal jej šéfovať ďalší poslanec Gustáv Krajči.
Úsvit - Založil ju bývalý člen klubu KSS Ivan Hopta.
Nádej - Vznikla ako posledná. Pri jej zrode stál minister hospodárstva Jirko Malchárek pôvodne z ANO. Spoločne s bývalým ministrom kultúry Františkom Tóthom sú na posledných miestach volebnej kandidátky Nádeje.

Beata
Balogová
