Prievidza 25. mája (TASR) Invalidní baníci sú opäť rozhorčení, pretože podľa nedávno schválenej novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už podpísal aj prezident republiky, budú dostávať od 1. augusta iba 50 % priznanej renty.
Podľa slov hovorcu invalidných baníkov Karola Hercega sa cítia podvedení, pretože približne pred dvoma týždňami im ministerka práce sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová na stretnutí v Prievidzi s radosťou oznámila, že novela sporného zákona č. 461, ktorú parlament schválil, vyhovuje požiadavkám baníkom. Rentu, teda náhradu za stratu na zárobku pri úraze alebo chorobe z povolania, budú dostavať doživotne, a nie ako bolo v prechádzajúcich zákonných ustanoveniach iba do 65. roku života.
Keď si však novelu zákona podrobne preštudovali, zistili, že to bude iba polovica peňazí. Pre invalidných občanov to bolo veľké prekvapenie a aj rozčarovanie, pretože novela im takto nepolepšila, ale berie aj to, na čo mali nárok podľa predchádzajúceho znenia zákona. Vedia, že v pôvodnom návrhu novely zákona bolo zakotvené plné vyplácanie renty. Zástupcovia invalidných baníkov boli aj pri prerokúvaní zákona v parlamente a nepostrehli, že by niekto podal pozmeňujúci návrh na 50-percentné vyplácanie rent. Prekvapená podľa Hercega bola aj sama ministerka Radičová, ktorá pri ďalšom rozhovore s baníkmi si tiež vraj nevedela vysvetliť, ako sa to stalo.
Invalidní baníci však pomocou niektorých poslancov Národnej rady SR v minulých dňoch zistili, že takýto pozmeňujúci návrh počas prerokovávania novely v parlamente predsa len podala poslankyňa za Stranu maďarskej koalície, podpredsedníčka výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie Klára Sarközyová. Poslanci pri schvaľovaní pravdepodobne túto zmenu nepostrehli, myslí si Herceg.
Podľa analýzy novely zákona, ktorú si invalidi dali urobiť, uvedené ustanovenie odporuje niektorým ďalším paragrafom v zákone. Zástupcovia nespokojných bývalých baníkov sa v piatok 26. mája predpoludním na ministerstve v Bratislave stretnú s ministerkou, aby s ňou celú záležitosť prerokovali. Považujú to totiž opäť za retroaktivitu voči invalidným občanom.
Ak sa nenájdu spôsoby, ako celú vec napraviť, obrátia sa na Ústavný súd SR, hoci ten ešte stále nerozhodol o ich námietke retroaktivity v súvislosti s prehodnocovaním invalidných dôchodkov podľa nových kritérií stanovených zákonom 461, konštatoval Herceg.