Bratislava 19. marca (TASR) - Nijaký jadrový reaktor by nevydržal útok, ktorý 11. septembra minulého roku zničil budovy WTC v New Yorku. Toto stanovisko Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu prezentoval dnes v Bratislave výkonný riaditeľ amerického Informačného a výskumného servisu o jadrovej energii (NIRS) Michael Mariotte.
Po týchto útokoch NIRS vypracovala bezpečnostnú štúdiu. Jedným z jej záverov podľa slov Mariotta bolo zistenie, že na zničenie jadrového reaktora vôbec netreba použiť lietadlo. Na stretnutí s novinármi v Bratislave ďalej uviedol, že počas uplynulých piatich rokov až 47 percent jadrových reaktorov v USA neprešlo bezpečnostnou previerkou. Americký úrad jadrového dozoru pravidelne zisťoval stav pripravenosti elektrární na možnosť preniknutia cudzích osôb do ich objektov.
Preto sa 130 národných, regionálnych a miestnych organizácií v novembri obrátilo na prezidenta Georgea Busha, aby jeho administratíva prijala opatrenia na zvýšenie bezpečnosti jadrových reaktorov. Podľa zástupcov týchto organizácií by malo dôjsť k prehodnoteniu podmienok, ktoré sa kladú na ich konštrukčné zabezpečenie. Mariotte konštatoval, že v súčasnosti Úrad jadrového dozoru prehodnotenie vykonáva, takže jeho závery zatiaľ nepoznajú.
Pred septembrovými útokmi sa americká verejnosť vyjadrovala proti budovaniu nových jadrových elektrární, ale zároveň za zachovanie prevádzky existujúcich. Mariottovi nie sú známe nové prieskumy verejnej mienky, ktoré by odrážali atmosféru medzi verejnosťou po útokoch. Je však podľa jeho vyjadrenia možné, že svoj názor na bezpečnosť jadrových elektrární prehodnocujú.
NIRS bol založený v roku 1978. Vznikol ako Národné informačné a komunikačno-kontaktačné centrum pre občanov a environmentálnych aktivistov, ktorí sa zaoberajú problematikou jadrovej energie, rádioaktívnych odpadov a trvalo udržateľných energetických zdrojov. Okrem tejto základnej funkcie rozšíril NIRS v roku 1996 svoju pôsobnosť programovo aj geograficky, napríklad iniciovaním rozsiahlych organizačných a verejno-výchovných kampaní so špecifickým problémom. Vo východnej Európe a v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu začal projekt odovzdávania technickej odbornosti environmentálnym organizáciám.
NIRS je financovaný z príspevkov občanov z celého sveta, ktorí podporujú jeho úsilie o bezjadrovú planétu. Jeho základný rozpočet v roku 1999 predstavoval 500.000 amerických dolárov.