Bratislava 19. marca (TASR) - Vnútorné prostredie v Slovenskej televízii (STV) je podľa predsedu Rady STV Jaroslava Franeka rozvrátené. Medzi jej zamestnancami vládnu obavy o budúcnosť a problematické sú aj relácie vyrobené na základe obchodných zmlúv s podnikateľskými subjektmi z externého prostredia, uviedol Franek dnes pred členmi Výboru NR SR pre kultúru a médiá.
Mediálny výbor informoval o činnosti rady za posledné tri mesiace v roku 2001, pričom uviedol, že v tomto období sa zamerala predovšetkým na kvalitatívny a kvantitatívny monitoring spravodajstva verejnoprávnej televízie. Podľa Franeka zástupcovia rady nepovažujú prácu redaktorov Hlavného spravodajstva a publicistiky STV za kvalitnú, a preto vyzvali ústredného riaditeľa televízie Milana Materáka, aby im vytvoril vhodné pracovné prostredie a poskytol "nadštandardné platové podmienky".
Okrem toho Franek skonštatoval nedodržiavanie tzv. tretinového modelu v Novinách STV, ktorý mal zabezpečiť vyváženosť informácií o koaličných a opozičných parlamentných stranách a o činnosti najvyšších štátnych orgánov a predstaviteľov. Napriek tomu uviedol, že v tejto oblasti sa situácia v porovnaní s predošlým obdobím do istej miery zlepšila. "Požiadali sme vedenie televízie, aby zvýšilo podiel správ o opozičných stranách," dodal.
Podpredseda mediálneho výboru Ján Budaj Franekovi vytýkal, že Rada STV sa pri rozhodovaní o porušení volebného moratória počas minuloročných volieb do vyšších územných celkov nechala ovplyvniť rozhodnutím Ústrednej volebnej komisie. Tá skonštatovala, že odvysielaním priameho prenosu z Hodiny otázok v slovenskom parlamente zákon neporušila. Franek pripomenul, že STV svoju chybu pripustila a Materák vzápätí odvolal z funkcie štatutárneho zástupcu STV Jozefa Fila.
V závere šéf Rady STV vyjadril súhlas s pokutami, ktoré verejnoprávnej STV v poslednom štvrťroku 2001 udelila Rada pre vysielanie a retransmisiu. Na margo sledovanosti spravodajstva STV uviedol, že najväčšiu hodnotu - až 44 percent - dosiahla v čase teroristického útoku na výškové budovy v USA.