Konštatuje sa to v hodnotiacej publikácii Inštitútu pre verejné otázky (IVO) plnenia programového vyhlásenia druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Prezident inštitútu Martin Bútora tvrdí, že odzrkadlením tohto faktu je aj určitý spoločný konsenzus väčšiny politických strán. Ako pokračoval, z hodnotenia nevychádzajú dobre tie ministerstvá, ktoré si udržali dovtedajší byrokratický spôsob spravovania, neurobili audit a nenaplnili stanovené úlohy, resp. tie z programového vyhlásenia. "Týka sa to do istej miery ministerstva životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja. Niekoľko otáznikov vzniká nad činnosťou ministerstva dopravy. Pomerne kriticky je hodnotená väčšia časť ministerstva hospodárstva," konštatoval Bútora. Je presvedčený, že známka z hodnotení v publikácii je prevažne "pozitívna".
IVO len niekoľko hodín pred začiatkom volebnom kampane vydal aj analýzu volebných programov politických strán a hnutí. Za pozoruhodné považuje to, že zväčša menšie strany majú v programoch radikálnejšie návrhy na zásadné zmeny v spoločnosti. Väčšie sú naopak dosť opatrné. "Vo viacerých programoch sú návrhy ako zmeniť volebný systém, či zaviesť viacero obvodov alebo prvky väčšinového systému. KSS a SNS navrhujú imperatívny mandát. Viaceré navrhujú zníženie počtu ministerstiev a úradov, sú tam predstavy tzv. štíhlej vlády. Uvažuje sa aj o zmene územného usporiadania Slovenska," priblížil niektoré prieniky v programoch strán Bútora. Pokračoval, že sa opakujú návrhy na zrušenie súčasného systému prokuratúry, či sú tam aj návrhy na zúženie poslaneckej imunity.
Pokiaľ ide o volebnú kampaň, tak na Slovensku podľa Bútoru nastala veľmi zaujímavá situácia - spoločnosť nie je taká polarizovaná, ako tomu bolo v niektorých iných krajinách pred voľbami. Bútora spomenul nedávne voľby v Taliansku, či rozhodovanie voličov v Poľsku alebo Nemecku. "Na Slovensku sa odohráva čosi opačné. Ako keby dochádzala k prelievaniu, s výnimkou strán a hnutí na okraji - SNS a KSS. Vytvára sa tu akýsi rozšírený stred, v ktorom sú strany bývalej vládnej koalície - KDH, SDKÚ, SMK. Nachádza sa tam aj ĽS-HZDS, Slobodné fórum. Z hľadiska používaných nástrojov kampane je tam aj Smer-SD, no nie celkom ekonomickým programom, ale spôsobom kampane," dodal Bútora. Osobne za tým vidí úvahu o tom, ako si udržať príslušný podiel na moci v budúcej vláde. Doplnil, že z hľadiska istej úľavy to môže mať svoje výhody. "Keď však v spoločnosti nie je jasnejšie povedané, aké sú hodnotové a profilové orientácie, či naľavo - napravo, môže to byť pre ďalší vývoj dosť riskantné. Slovensko je v tomto prípade zaujímavou a dosť unikátnou krajinou," doplnil prezident IVO Bútora.