Osobitnú pozornosť treba v tejto krajine podľa Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR venovať nákupu starožitností, ktoré podliehajú veľmi prísnej colnej kontrole. Z krajiny sa nesmú vyvážať chránené exotické rastlinné a živočíšne druhy. Cestujúci s domácim zvieraťom musia mať cestovný doklad EÚ pre domáce zvieratá. Maximálne možno doviezť päť domácich zvierat, ktoré sa nesmú použiť na predaj.
Vstúpiť do krajiny sa dá aj s občianskym preukazom. Maloleté a mladistvé osoby do 16 rokov stačí zapísať do cestovného pasu rodičov. Samostatne cestujúce maloleté osoby do 15 rokov s vlastným cestovným pasom musia mať prehlásením rodičov, že cestujú s ich súhlasom. Po vstupe do krajiny sa treba registrovať na príslušnom policajnom oddelení v prípade, že dĺžka pobytu presiahne osem dní. Pri vstupe do krajiny musí mať každý cudzinec zdravotné poistenie. Bezplatná zdravotná pomoc sa neposkytuje.
Na Malte sa jazdí po ľavej strane. Krajina akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Na diaľnici a mimo mesta sa jazdí s rozsvietenými svetlami na motorovom vozidle. Počas každý je zakázané telefonovať z mobilného telefónu. Maximálna povolená hranica alkoholu je 0,5 promile, pričom sa odporúča nemať v krvi žiaden alkohol.
Krajina nie je úplne pokrytá mobilným telefonickým signálom. Pre urgentné udalosti slúži číslo prvej pomoci 118, lekárskej prvej pomoci 196. Informačné centrá sa nachádzajú v mestách Valletta, Luqa, St. Julians a Victoria, Gozo.
Informácie TASR poskytol Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.