Bratislava 28. mája (TASR) - Predseda SMK Béla Bugár vníma veľmi opatrne slová predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu, že jeho strana nechce po voľbách spolupracovať so Smerom-SD ani s ĽS-HZDS.
"Dá sa takto otestovať, ako budú na to reagovať voliči," povedal Bugár v relácii TA3 V politike. Domnieva sa, že na koordinovaný postup SDKÚ, KDH a SMK, ako o tom hovoril premiér, nebude pred voľbami časový priestor. Nevidí pritom ani dôvod ani vôľu, že by sa tieto tri strany dohodli pred voľbami. "Nemyslím si, že toto je tým správnym riešením," poznamenal. Poukázal však na to, že tieto tri strany sú si programovo veľmi blízke a môžu stavať na skúsenostiach z ôsmich rokoch spoločného vládnutia.
K súvislosti s povolebnou spoluprácou so Smerom-SD povedal, že táto strana chce zásadným spôsobom zmeniť reformy, s čím žiadna z bývalých koaličných strán nemôže súhlasiť. Nazdáva sa tiež, že nie je možné rehabilitovať lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Bugár odmietol, že by SMK bola etnickou stranou. Šéf SMK nevidí problém s pastierskym listom katolíckych biskupov k voľbám. Cirkev má podľa neho právo hovoriť do kampane, pomenovať určité hodnoty. Bugár tiež v relácii naznačil, že kontrola výdavkov strán pred voľbami nie je nedostatočná, pretože nikto nevie odhadnúť koľko dajú jednotliví kandidáti na osobnú kampaň.
SMK navrhuje po voľbách ministra bez kresla pre kontrolu tajnej služby. Tento minister by bol z inej strany, ako tej, z ktorej je premiér, mal by napríklad právomoci vstupovať do prípadov. V zdravotníctve chce strana znížiť spoluúčasť pacienta, u sociálne veľmi slabých treba podľa Bugára uvažovať, že niektoré lieky by mali zadarmo, podobne by mali mať lieky bezplatne aj deti. Strana tiež navrhuje zvýšiť platby štátu za svojich poistencov a dokončiť transformáciu nemocníc.
Predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková si myslí, že SDKÚ-DS najnovšími vyjadreniami o povolebnej spolupráci testuje voličov. "Tri týždne pred voľbami si voliči zaslúžia, aby vedeli, čo volia aj po voľbách, nielen pred voľbami," uviedla. Zopakovala, že SF nechce spolupracovať po voľbách so SNS, KSS, Vladimírom Mečiarom a nepôjde do vlády, na čele ktorej by bol Dzurinda. "Všetky ostatné rokovania sú pre nás otvorené," uviedla Martináková.
Údajný rozkol v SF je podľa nej súčasťou sústredenej kampane voči slobodným. "Sme naozaj niekomu veľmi nepohodlní a nie je ťažko zanalyzovať si, komu by sme prekážali, keby sme sa dostali do parlamentu," konštatovala.
Martináková ocenila výzvu biskupov smerom k veriacim zúčastniť sa volieb. Vplyv odporúčaných kritérií, koho voliť, by nepreceňovala, občania sa podľa nej rozhodujú samostatne.
Predsedníčka nepovedala, čím ručí za päť miliónov korún z úveru, ktorý si SF zobralo na predvolebnú kampaň. Podľa nej mal byť šéf Slovenskej informačnej služby Ladislav Pittner kvôli rôznym škandálom už dávno odvolaný.
Slobodní chcú po voľbách pokračovať v reformách, ktoré dobre fungujú. Strana súhlasí s rovnou daňou, presadzuj zníženie odvodového zaťaženia, zásadne chce zmeniť prvý pilier dôchodkového systému. Docieliť chce zmeny v zdravotníctve a zrealizovať reformu školstva. Súčasná reforma zdravotníctva je podľa predsedníčky SF nastavená tak, že zdravie sa stalo tovarom a umožnil sa do systému vstup finančným skupinám, ktoré idú za ziskom. Každá budúca vláda bude musieť zvýšiť platby za poistencov štátu, domnieva sa. fab