FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Od čašníka na Úrade vlády si objednal kokakolu light, "keď už nás tak Palko nazval". Raz ho jeho vlastná odpoveď tak nadchla, že povedal hovorcovi, aby si to zapamätal. Po dlhšom čase poskytol denníku SME rozhovor premiér a predseda SDKÚ MIKULÁŠ DZURINDA.
Rozhovor s Mikulášom Dzurindom je posledný predvolebný rozhovor s predsedom politickej strany, ktorý v denníku SME uverejňujeme.
Predseda Smeru Robert Fico si ako podmienku na poskytnutie rozhovoru určil, že si vyberie novinára, s ktorým ho bude robiť. Redakcia takéto praktiky odmietla.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar si na rozhovor nenašiel čas.
O rozhovoroch s predsedami KSS a SNS redakcia neuvažovala vzhľadom na to, že ich postoje hodnotí z hľadiska svojich postojov ako extrémistické.
Politický úrad je podľa významného sociológa Ralpha Dahrendorfa návykovejší ako heroín. Čo urobila moc s vami?
Dahrendorfa mám rád. Autoreflexia je veľmi ťažká a osobitne v období vrcholiacej politickej kampane. Pre mňa bolo vždy kľúčové to, aby som si uvedomoval, ako sa cítim na námestí, medzi ľuďmi. A môžem povedať, že sa cítim úplne rovnako ako pred ôsmimi rokmi. Rozdiel je iba v tom, že vtedy mi na topoľčianskom námestí, keď som prišiel na bicykli, skoro nedovolili vystúpiť na tribúnu, a keď som vystúpil, musel som sa uhýbať lietajúcim paradajkám a tri minúty na to sa strhla masová bitka. Jeden z jej účastníkov ma prišiel teraz pozdraviť. Teraz to námestie vyzeralo úplne inak, nebolo tam nič zlé a mal som veľa dobrých rozhovorov s občanmi.
Dahrendorf hovorí, že v určitom okamihu druhého funkčného obdobia sa politik premieňa na figúrku a stráca kontakt s verejnosťou. Napríklad o Tonym Blairovi hovoril: "Návyk na politický úrad je vždy znepokojivý, lebo demokracie sa premieňajú v autokracie vtedy, keď lídri prestávajú uznávať medze svojej moci. Na začiatku je odtrhnutosť, po nej nasleduje presvedčenie, že ja jediný viem, čo je správne a dobré." Nie je to aj váš príbeh?
Myslím, že nie. Nie som medzi ľuďmi iba pred voľbami. Už som robil tretie modré leto a druhú modrú zimu a nesmie sa mi stať, že by som sa od ulice odlúčil. Bude to znieť trošku namyslene, ale som si úplne istý, že som politikom, ktorý je najčastejšie medzi ľuďmi. Je tu aj druhý moment, možnože mi to nikdy nebude hroziť tak ako druhým aj preto, že ja som nikdy nevládol sám, vždy som sa musel opierať o koaličných partnerov, nezávislých poslancov, a to ma veľmi zrážalo k zemi. Dokonca mám pocit, že po ôsmich rokoch pomaly začínam rozumieť skôr pokore ako pýche.
Na vás to teda pôsobí opačne.
Mám pocit, že áno. Cítim sa niekedy aj ubitý, že som osem rokov nerobil nič iné, len som zlaďoval záujmy. Povedzte mi, ako môžem lietať vo výšinách, keď v minulom volebnom období predseda parlamentu hlasoval za moje odvolanie. Keď mi odišli dve politické strany z druhej vlády. Keď som nerobil nič iné, len som trávil dlhé hodiny úmorným hľadaním východísk z ťažkej situácie. Nie je možné mechanicky aplikovať výrok ani takého múdreho a veľkého človeka, naše pomery sú špecifické.
Neukazujú niekedy vaše vystúpenia, že ste mediálne pretrénovaný? Ako keby ste už hovorili iba vety, ktoré sú dopredu naučené a spontánne vôbec nereagujete.
Boli ste niekedy teraz na námestiach, keď sme mali mítingy? Príďte. V televíznom vystúpení máte obmedzený čas, súper vám skáče do reči, tém je veľa a potom to niekedy môže takto vyzerať.
Keď však dostanete nepríjemnú novinársku otázku týkajúcu sa napríklad financovania SDKÚ, použijete vždy rovnakú vetu "už som odpovedal" alebo "je to v súlade so zákonom".
Vy máte záujem skúmať danú vec zo svojho hľadiska, máte na to čas, je to vaša úloha, poslanie. Moja pozícia je trošku iná a tomu prispôsobujem svoje postoje. Keď skúmam niektoré problémy, buď sa spoľahnem, alebo nie na prešetrenie daného úradu. Keď ma vťahujete do tém, ktorými som sa nezaoberal, tak mi nezostáva povedať nič iné.
Ako si myslíte, že to verejnosť spracuje, keď to počuje?
Dávam si pozor, nikto nie je bez chýb. Po prvýkrát je to pre mňa príležitosť, aby som povedal, že si uvedomujem mnohé svoje chyby aj vo verejnom vystupovaní a snažím sa ich minimalizovať. K takýmto odpovediam siahnem naozaj až vtedy, keď mám pocit, že som divákovi vecne povedal to, čo viem. Aj vy máte niekedy svoju metodológiu kladenia otázok politikom, však?
Predseda KDH Hrušovský povedal, že dávate góly rukou. Predseda SMK Bugár s vami už nerokuje medzi štyrmi očami, odkedy ste podľa neho klamali o tom, ako ste sa dohodli na krajanskom zákone. Nie je to dôsledok vášho uplatňovania moci?
Nie. To je možno skôr dôsledok istého rozčarovania z toho, že ani SMK v jednom prípade, ani KDH nepresadili čosi, čo som považoval za extrém. Nič zlé som neurobil ani SMK, ani KDH. Môžeme donekonečna s lupou skúmať, kto kedy čo povedal, kto si čo mohol ako vykladať, ale myslím, že pravý opak je pravda. Že to obdobie veľmi pomohlo aj maďarským kresťanským demokratom pochopiť, že zákon, ako ho napísal Orbán, tu nikdy platiť nebude. Podobný príbeh je aj ten s kresťanskými demokratmi. Stále si myslím, že sa na mňa hnevajú, snažím sa to pochopiť, ale jedným dychom vám môžem povedať, že necítim vo svojom svedomí ani najmenšie výčitky, je čisté. Vnímam ich v politike ako svojich najbližších spojencov a nebojím sa povedať, že aj priateľov.
Politici hovoria, že základné reformy sú už hotové, treba ich len brániť. Čo je však pre Slovensko dôležitejšie - brániť reformy za každú cenu, alebo aby mala krajina dejiny vybudované na hodnotách?
Fíha, to je ťažká otázka. Dokonca taká komplikovaná, že možno mi ju ešte o chvíľu zopakujete. Myslím si, že ona len tak ťažko vyzerá, že vlastne platí jedno aj druhé v úplne tesných súvislostiach. Ako by sme mohli prijímať dramaticky ťažké reformy, keby sme neboli hodnotovo orientovaní ľudia? Chcem zostať takejto politike verný aj po parlamentných voľbách. Za osem rokov som veľakrát ukázal, že moja hodnotová orientácia je jasná a mantinely možných kompromisov sú ohraničené.
Prieskumy nenasvedčujú tomu, že to bude možné takto zladiť.
Opäť sa odvolám na čosi, čo možno inak povedať nemožno, a to je skúsenosť. Tá ukazuje, že je najmúdrejšie vyčkať na ten rozhodujúci prieskum.
Výroky vašich ministrov Prokopoviča a Radičovej hovoria skôr o tom, že reformy sú pre vás dôležitejšie ako hodnoty. Hovoria o programoch HZDS a SNS a nie o osobách, ktoré strany riadia.
Programy sú zrkadlom hodnôt a zároveň ľudia sú ich nositeľmi. Neoddeľoval by som to tak prísne a striktne. Nevytváral by som nenáležitú interpretáciu výrokov týchto politikov. Z pohľadu novinára tomu dokonale rozumiem. Vždy je najvzrušujúcejšie debatovať o tvárach, o koalíciách.
Pani Radičová povedala, že je ochotná odhliadnuť od osoby, že dôležitejší je program. No s tou osobu je spätá istá hodnotová politika.
Nie som si istý, či ste ju parafrázovali presne.
Politik je povinný, ak volič rozhodne, dohodnúť sa na základe volebných programov.
Je to posun oproti tomu, čo ste povedali.
Je ochotná sa "povzniesť" nad skúsenosti z Mečiarovho obdobia.
Urobte ešte tretí pokus. Keď sa o niečo zaujímam, viem si to v hlave naozaj dobre uložiť. Parafrázovanie je vždy háklivé. Dnes ste u mňa, dnes máte lepšiu príležitosť, pýtajte sa mňa. Nemyslím si, že by sme urobili dobrú službu občanom, aby som ja interpretoval výroky svojich ministrov.
Prečo svojim voličom nepoviete, že nepôjdete s HZDS do vlády?
Snažím sa hovoriť jasne a nepodliehať konjunkturálnemu populizmu, lebo to ani nepotrebujem, ani nepovažujem za vhodné. Prečo ma za každú cenu, násilím pritláčate k Mečiarovi? Veď to je holý nezmysel!
Nie my. Vy tým, že ho neodmietate, nechávate otvorený priestor aj na túto otázku.
Ja že ho neodmietam? Mám pocit, že vy to umelo robíte násilím. Viem, že chcem ísť s KDH a SMK a nechcem ísť ani s HZDS, ani so Smerom. Ak sa nám zadarí, aj SDKÚ, KDH, SMK a ak sa dohodneme, že my traja pôjdeme spolu za každú cenu, tak odrazu máme šancu. Nezabudnem, čo sa tu dialo do roku 1998, mrzí ma, že mnohé strašné veci neboli došetrené. Teraz sa budem uchádzať o isté porozumenie, využime čas na programové otázky, rád by som sa aj cez vaše noviny prihovoril občanom.
Takúto dohodu s KDH a SMK by ste chceli?
Hodinu po voľbách, ak by sme urobili takúto dohodu, budem veľmi spokojný.
Cítite však ten rozdiel medzi nechcem a nepôjdem s HZDS?
Ďalej to rozvádzať nepovažujem za rozumné. Dnes mám pred sebou priestor, ktorý treba využiť na prácu s voličmi a nie na prapodivné špekulácie. Trápiť sa, hľadať formulácie, to považujem za stratu času.
Ako ste na tom so SNS, pretože aj tam ste hovorili o programe strany?
Omnoho radšej by som dnes rozprával o programových veciach, o tom, čo nám dá šancu dokončiť reformy, o tom, čo je hrozbou ich zbúrania.
My by sme radi hovorili o hodnotách.
Hovorme o hodnotách.
Preto sa vás pýtame, ako je to so SNS.
Hovorme o hodnotách v oblasti zdravotníckej reformy, pri obsahovej reforme školstva, o hodnotách pri reforme športu, kultúry, pri novom programe rozvoja vidieka, pri hľadaní alternatívnych zdrojov energie...
Čo by ste povedali koalícii Smer, KDH, SMK?
Neverím, že by KDH a SMK zapredali reformy za nejakú konjunktúru. Neverím!
Najviac poslancov ste stratili pri kauze skupinka. Nemyslíte si, že to bola vaša najväčšia politická chyba? Prečo ste o tom, že chcete odvolať riaditeľa NBÚ, potichu nepresvedčili svojich koaličných partnerov, ale namiesto toho ste s tým išli do médií a traumatizovali verejnosť?
Vychádzate zo zlej premisy. Ak nie rok, tak pol roka som sa celkom isto o tom usiloval dohodnúť aj s SMK a KDH. Stále mi hovorili - dobre - nie - ešte chvíľu počkaj - dobre, ale nie teraz. No a tých indícií o nenáležitom správaní šéfa NBÚ geometricky pribúdalo. Čo som mal robiť? Otvoril som to mediálne až vtedy, keď už som ďalej čakať nemohol a veril som, že azda sa mi to vo vláde podarí hladko vybaviť. Realita ukázala, že to je komplikovanejšie, ale neľutujem. Možno som mohol byť šikovnejší verbálne.
Vychádzali ste zo spravodajských informácií, ktoré ste sám raz označili za klebety, a generálny prokurátor povedal, že skupinka neexistuje.
Na 95 percent som vychádzal z verejných zdrojov. Veď ten nešťastník chodil od Bugára k Hrušovskému, od Hrušovského k Bugárovi a rozoštvával a hovoril, že takto keď sa rozprávam s hosťami ako s vami dnes, že tu kdesi za plentou sedí bývalý siskár. Vnášal medzi nás rozkol a to všetko ostatné boli len doplnkové informácie. Nepreceňujte v mojom ponímaní význam tajných služieb.
Prečo sa vám však koaličných partnerov nepodarilo presvedčiť o potrebe Moj-žišovho odvolania?
Má to zmysel sa takto k tomu vracať? Niekedy v koalícii máme pocit, že ten druhý, keď ho tlačí topánka, že to je výhoda pre nás a možno si krátkodobo myslelo jedno alebo druhé hnutie, že to je pre nich dobre, keď tlačí práve mňa. Dnes si myslím, že keby vedeli, čo z toho bude, že by ma tak netrápili.
Dôsledkom kauzy bolo aj to, že ste za komentáre podali 5-miliónové žaloby na denníky SME a Pravda. Myslíte si, že je v súlade s politickou kultúrou, aby premiér žiadal aj podľa medzinárodných novinárskych organizácií likvidačnú pokutu, a to v prípade, keď nejde o vaše súkromie, ale o veci spojené s verejnou funkciou?
Nič proti politickej kultúre som neučinil. Čo bráni novinám, ktoré po čase musia jasne vidieť, a to neboli iba komentáre, že urobili chybu, ju napraviť? Máme na to inštitúciu, ktorá odmeria, čo je likvidačné, čo je úmerné. Mne o peniaze nejde.
Vyzerá, že ide, lebo inak by ste mohli žiadať len ospravedlnenie.
Požiadal som právnu kanceláriu, aby to vyriešila, to je všetko, čo k tomu môžem povedať. Nijako do toho nezasahujem.
Je to vaša žaloba.
Howgh.
V programe máte napísané, že Slovensko bude úspešné, ak bude občianske. Aká je vaša predstava občianskej spoločnosti, keď tam nemáte pasáž, ktorá by bola venovaná menšinám?
Nie je na to dôvod, lebo rovnosť príležitostí hovorí za všetko. Hovorili ste, že hodnoty sú nielen pomenovateľné cez program, ale aj cez osoby. Pani Radičová, Vášáryová, Žitňanská, viete, ako sa teším, že chcú do politiky? Sú silné v mimovládnom sektore.
Podľa vás Slovensko bude harmonické, ak sa menšina nebude vymedzovať k väčšine. Ako sa nemá vymedzovať, keď je iná?
Sme za práva individuálne, nie kolektívne. Z času na čas presiakne najmä z Budapešti volanie po kolektívnych právach. Je to koncept, ktorý zlyhal a je veľmi nebezpečný. Nám veľmi záleží, aby sa mohli občania hlásiť ku svojej identite, ale ako individuality.
Americký veľvyslanec na Slovensku povedal, že táto krajina má na svojej ceste k plnej demokratizácii stále jeden veľký kus nedokončenej práce, a to je plná integrácia rómskej komunity. Čo na túto kritiku hovoríte?
Nepoznám tieto výroky, ale hovorme vecne. Vnímam to ako sociálny problém a dobre ho poznám. Práve v tomto volebnom období sme urobili veľa na jeho riešenie. Hlavným nástrojom je vzdelanie. Snažíme sa vytrhnúť deti zo zaužívaného stereotypu, lebo väčšina z nich nedokončí ani základnú školu. Veľmi razantne sme do tohto systému vstúpili. Neraz mi deti z rómskych rodín hovorili, že im rodičia bránia ísť do školy, lebo na nich nebudú platiť. Tak zaplaťme my, to je dobrá investícia.
Pred časom ste povedali, že SMK na etnickom základe nemá budúcnosť. Bol to len predvolebný bonmot?
Nie. Bola to otázka študenta a v odpovedi na ňu som v úplne inom kontexte povedal, že aj po skúsenosti so zákonom o Maďaroch žijúcich v iných krajinách, sme pre príslušníkov národnostných menšín urobili to, čo treba a že ak by sa SMK vyvíjala len na etnickom princípe, tak nemá perspektívu. Uvedomujú si to aj lídri SMK, veď hovoria viac do ekonomiky, o eurofondoch.
Podľa predsedu KDH lovíte liberálnych voličov, aj preto ste podľa neho odmietli zmluvu o výhrade vo svedomí. Je SDKÚ konzervatívnou stranou?
Čím menej nálepiek. Naše stanovy jasne pomenúvajú naše hodnoty. Sme v tom istom medzinárodnom zoskupení ako KDH. Zmluva o výhrade vo svedomí môže byť napísaná tak, že bude vyhovovať aj nám. My sa snažíme o ľudovú politiku v pozitívnom slova zmysle. Páčil sa mi rozhovor s jedným maďarským spisovateľom, ktorého sa pýtali, či je liberál, alebo konzervatívny. Povedal, že to závisí od prípadu, že niekedy je jeho postoj tvrdo konzervatívny a niekedy aj liberálny. Viete, ako dobre som mu rozumel?
V kultúrno-etických otázkach ste liberál.
Nezjednodušujme. Kresťansko-židovská história tu je a my nerobíme nič iné, len sa snažíme týchto koreňov držať. Pomohli tomuto kontinentu, hodnoty sú univerzálne a snažíme sa ich rozvíjať, ale nemienime nahrádzať ani cirkev.
Je slovo kresťanský v názve vašej strany stále namieste?
Ale áno. Len by som ho nevytrhával z kontextu. Je tam aj to D, sme politici a nie kňazi, a nechcem, aby to znelo príkro. Kľúčové je, že pri rozhodovaní sú hodnoty trvalo prítomné, aj keď niekedy rolu politika vidíme inak ako naši priatelia z KDH.
Autor: IGOR STUPŇANMONIKA ŽEMLOVÁ

Beata
Balogová
