KDH, ale aj SMK síce naďalej pripúšťajú, že pravicová koalícia by bola najlepšia, po voľbách však chcú rokovať samostatne.
V sobotu Dzurinda povedal, že SDKÚ sa chce uchádzať o "istý koordinovaný postup s KDH a SMK". Priznal, že o tejto úvahe s nimi doteraz nerokoval, ale verí, že "ich to nebude veľmi iritovať, že to hovorím".
Premiér v dnešnom rozhovore pre SME dodal, že ak sa mu podarí dohodnúť sa s KDH a SMK, "že my traja pôjdeme spolu za každú cenu, tak odrazu máme šancu". Chcel by takúto dohodu urobiť "hodinu po voľbách".
Hrušovský včera v STV zdôraznil, že je predsedom samostatnej strany a je proti akýmkoľvek pravicovým blokom "už pred voľbami". Podobne sa vyjadril podpredseda SMK Miklós Duray.
Hoci Hrušovský stále považuje spoluprácu pravice za najlepšie riešenie, vo včerajšej diskusii s predsedom ľavicového Smeru bol voči Robertovi Ficovi jemne ústretový. Povedal napríklad, že Smer sa stal "štandardnou a väčšinou akceptovanou" stranou a spoluprácu s ním preto nevylučuje.
Naopak Dzurindovi Hrušovský odkázal, že KDH nevstúpi do koalície, ktorá by tvorila menšinovú vládu. Dzurinda možnosť menšinovej vlády totiž pripúšťa.
Ani Duray z SMK nevylúčil Smer z možnej vládnej koalície. O Dzurindovej ponuke povedal, že "netreba vytvárať žiadne bloky" a pripomenul Dzurindovi jeho nedávny výrok, že etnicky založená SMK nemá budúcnosť.
KDH však nie je jednotné v názore na prípadnú spoluprácu so Smerom. Podpredseda KDH Daniel Lipšic včera v TV JOJ vyhlásil, že ak Smer nezmení radikálne svoj program a niektorých ľudí, nevie si predstaviť koaličnú spoluprácu.
Na rozdiel od Hrušovského zasa Lipšic pripúšťa aj menšinovú vládu trojkoalície s "tolerančnou zmluvou" s niektorou z opozičných strán.
Lipšic včera vyčítal Smeru aj ich kandidáta a tieňového ministra spravodlivosti Martina Glváča, ktorý sa podľa neho stýka s ľuďmi z podsvetia.
Sociológ Pavel Haulík chápe Hrušovského vyjadrenia ako snahu udržať pre KDH priestor na rokovania, pretože výsledky volieb môžu byť také, že by Dzurindova alternatíva nemusela byť priechodná. "V takomto prípade je pre KDH určite výhodnejšie mať dvere otvorené na niekoľko strán, ako sa zaviazať na jednu alternatívu," povedal.
V KDH teda ide podľa Haulíka o manévrovanie, ktoré má uchovať jeho "vládny potenciál" a Hrušovského taktiku považuje za vcelku rozumnú. SDKÚ má podľa neho na rozdiel od KDH a SMK k dispozícii menší počet možných kombinácií, ktoré by ju vyniesli do vlády.
Analytik si to, že sa politici len veľmi neochotne vyjadrujú k možným koalíciám, vysvetľuje situáciou, v akej sa strany nachádzajú. "Nikto si nemôže klásť príliš striktné požiadavky, pretože je možné, že bude z rokovaní vylúčený." (knm, sita)