BRATISLAVA - Zámer premiéra a šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu o spoločnom povolebnom postupe s KDH a SMK nenašiel ohlas u partnerov. Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že "akokoľvek by som chcel, nerozumiem tomu, čo to má znamenať". Líder SMK Béla Bugár hovorí, že "minimálne" ide o predčasnú iniciatívu a radí počkať na volebné výsledky.
Politici z KDH a SMK nevedia, prečo premiér vyšiel so svojou iniciatívou. Ak by sa však tri pravicové strany dohodli na koordinovanom povolebnom postupe, mohli by Smeru sťažiť vytvorenie vlády.
Podľa posledného prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky by Smer obsadil v parlamente 53 kresiel, kým SDKÚ, KDH a SMK by mali o kreslo navyše. Ak by sa však Smeru ani pravicovej trojke nedarilo zostaviť väčšinovú vládu a hrozila by vláda menšinová, otázkou je, politikovi z ktorého zoskupenia by dal prezident poverenie na zostavenie vlády.
Bugár hovorí, že prezident aj tak poverí zostavením vlády víťaza volieb. Bol by to zrejme Smer a ten má možnosť vytvoriť vládu aj bez pravého bloku. Podpredseda KDH Daniel Lipšic cez víkend nevylúčil ani menšinovú vládu trojkoalície s tolerančnou zmluvou s niektorou z opozičných strán. Hrušovský však nesúhlasí s názorom Lipšica, považuje to "za zlé riešenie".
Za celkom logický považuje povolebný postup SDKÚ, KDH a SMK poslanec opozičného HZDS Tibor Mikuš. Podľa neho bývalé partnerstvo týmto stranám asi dáva predpoklady aj pre budúcnosť.
"Určite však nejde o princípy, ale o to, aby mohli vládnuť," povedal Mikuš.
Bol by však proti tomu, aby HZDS ako opozičná strana formou tolerančnej zmluvy podporovalo takúto menšinovú vládu. HZDS má podľa Mikuša taký potenciál, že "máme nielen morálne právo, ale aj povinnosť byť vo vláde".
Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že KDH, SDKÚ a SMK si môžu po voľbách vytvoriť blok, ale pochybuje o tom, lebo Dzurindovi neverí ani jeden z jeho partnerov. Dzurindov zámer vníma len ako snahu obnoviť vzťahy s SMK a KDH.

Beata
Balogová
