FOTO
BRATISLAVA - Bývalý šéf Slovenskej pospolitosti - národnej strany Marián Kotleba v sobotu v predvolebnom rozhovore vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase šíril extrémistické názory. Medzi iným aj ten, pre ktorý jeho stranu Najvyšší súd rozpustil.
Kotleba, ktorý kandiduje v parlamentných voľbách za Slovenskú ľudovú stranu, hovoril o bielom Slovensku, jeho očistení od liberálov, či o vybudovaní stavovského štátu. Nahrávku relácie už analyzuje polícia. "Určite to naši odborníci budú konzultovať s prokuratúrou a podľa toho sa bude ďalej pokračovať," vyhlásil policajný hovorca Martin Korch.
Rozhlas sa zastáva svojich zamestnancov, ktorí vysielanie neprerušili. "Čo sa týka moderátorov, držali sa vypracovaného manuálu," tvrdí hovorkyňa rozhlasu Adriana Jobíková. Čo manuál obsahuje, neprezradila.
Rozhlas o probléme komunikuje s ústrednou volebnou komisiou, dal si vypracovať analýzu "a čakáme na stanovisko, po ktorom sa vyjadríme konkrétnejšie". Jobíková vyhlásila, že dovtedy je pozastavené šírenie relácie.
Kotleba by sa mal začiatkom júna objaviť aj v STV. Tá je podľa člena jej manažmentu Branislava Zahradníka pripravená vyrovnať sa s prípadnými extrémistickými prejavmi akéhokoľvek hosťa počas predvolebných debát.
V štúdiu bude vždy okrem tradičného osadenstva aj právnik.
Ak šéfredaktor po porade s ním dospeje k názoru, že nejaké výroky spĺňajú znaky porušenia zákona, dostane moderátor pokyn, aby hosťovi vzal slovo a technik mu vypne mikrofón. "My sa na takú situáciu pripravujeme, nechceli by sme zostať v takej pozícii, ako skončil Slovenský rozhlas," vyhlásil Zahradník.
Za obsah predvolebných šotov je podľa zákona zodpovedná politická strana, ktorá ich dodá. Zahradník dodáva, že pri diskusných reláciách je situácia iná a tam už nesie zodpovednosť vysielateľ. "Nechceme sa pasívne pozerať, aby sa cez našu obrazovku rinuli protiprávne vyjadrenia."
V Česku si prednedávnom vyslúžilo kritiku prepustenie redaktora rozhlasu Aleša Cibulku, ktorý nezareagoval, keď hosť v jeho relácii prirovnal premiéra Jiřího Paroubka k talianskemu fašistickému diktátorovi Mussolinimu. Etická komisia tamojšieho Syndikátu novinárov proti tomu protestovala s tým, že v publicistickom programe je hosť oprávnený vyjadrovať svoje názory.
Slovenská pospolitosť ďalej šíri extrémistické názory
BRATISLAVA - Slovenskú pospolitosť-národnú stranu zrušil Najvyšší súd začiatkom marca. Dôvodom bol jej program, v ktorom sa hlásila k takzvanému stavovskému štátu. Občianske združenie s rovnakým názvom registrované na rovnakom ministerstve vnútra však funguje normálne ďalej s veľmi podobným programom.
V štáte podľa predstáv Slovenskej pospolitosti by sa spoločnosť rozdelila na desať zväčša profesijných stavov. Svoj stav by však mali aj menšiny. Ak by chcel mať občan vplyv na politický systém, musel by sa stať členom jedného z nich. Vo voľbách by sa nevolili politické strany, ale stavy a tie by obsadzovali poslanecké kreslá. Najvyšší súd rozhodol, že by tým došlo k porušeniu volebného práva. Navyše je takzvaný korporativizmus typický pre fašistickú ideológiu.
To isté, len inými slovami, žiada aj program občianskeho združenia Slovenská pospolitosť. Zákon o združovaní občanov pritom umožňuje ministerstvu vnútra rozhodnúť o rozpustení združenia, ak porušuje ústavu a zákony.
Alena Koišová z ministerstva vnútra potvrdila, že rezort analyzuje činnosť tohto združenia. "V tejto súvislosti sme nedávno požiadali tri nezávislé akademické subjekty o stanovisko k tlačovinám vydávaným občianskym združením Slovenská pospolitosť."
Proti viacerým ľuďom z pospolitosti vrátane jej šéfa Mariána Kotlebu sa vedie trestné stíhanie. Je stíhaný pre trestný čin podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. "Vyšetrovateľ momentálne čaká na niektoré znalecké posudky," povedal Martin Korch z Policajného prezídia. (rp)
STV je vraj pripravená zabrániť tomu, čo sa stalo v SRo. FOTO - ARCHÍV SME

Beata
Balogová
