Bratislava 30. mája (TASR) - Vznik Environmentálneho a Recyklačného fondu a budovanie protipovodňového, kanalizačného a vodovodného systému vyzdvihol ako úspechy svojho rezortu počas uplynulého volebného obdobia minister životného prostredia László Miklós.
Recyklačný fond, do ktorého prispievajú podniky produkujúce odpad a nie je závislý od prostriedkov zo štátu, počas svojej existencie podporil podľa Miklósa 185 projektov za viac ako sedem miliárd korún. Recyklačný priemysel, ktorý počas posledných rokov vznikol na Slovensku, zamestnáva 2000 ľudí. Environmentálny fond ročne vydá na projekty pre malé obce zhruba 1,2 miliardy korún.
Do dnešného dňa je podľa štatistík rezortu 2104 obcí napojených na vodovod, z toho je novovybudovaných 182 a zrekonštruovaných 180 vodovodov. Počas Miklósovho ministrovania zaviedli verejnú kanalizáciu aj v 433 obciach a zrekonštruovali a rozšírili ju vo vyše 170. Dovybudovanie siete kanalizácií a vodovodov si podľa neho vyžiada ešte veľké množstvo peňazí.
Miklós nezabudol ani na zmeny po vstupe Slovenska do EÚ, ktoré si vyžiadali zaviesť sprísnenú legislatívu v oblasti ochrany životného prostredia. Miklós vyzdvihol vznik systému chránených území Natura 2000, ktorý zahŕňa biotopy európskeho významu a chránené vtáčie územia.
Ministerstvu životného prostredia (MŽP) sa podarilo presadiť zákony o účasti verejnosti na procese posudzovania dopadov na životné prostredie a o poskytovaní informácií o ŽP.
Novinkou po vstupe do EÚ bolo zavedenie emisných kvót a možnosť obchodovania s nimi v rámci priestoru spoločenstva. Miklós ocenil, že práve pri komunikácii s priemyslom o emisných kvótach sa podarilo prehĺbiť vzájomnú spoluprácu.
Problémom počas Miklósovho riadenia bola komunikácia s rezortmi financií a hospodárstva. "Ochrana životného prostredia zostáva na Slovensku nedocenená," konštatoval. Výdavky na ŽP tvoria v SR deväť eur, pričom v ČR je to 23 a v Maďarsku vyše 40 eur.