BRATISLAVA 31. mája (SITA, TASR) - Sociálne zákony na Slovensku sú príliš tvrdé, úrady pomalé, chýba dosah štátu na súkromné školy, súdy nedodržiavajú zákonné lehoty v prípadoch, týkajúcich sa detí. Konštatoval to dnes ombudsman Pavel Kandráč.
Porušovanie rýchleho rozhodovania orgánov v kauzách dotýkajú sa detí je jeden z problémov, s ktorým sa stretáva verejný ochranca práv (VOP) pri riešení prípadov porušovania práv dieťaťa. Podľa ombudsmana v súdnych konaniach sú to prieťahy výživného, určovanie otcovstva, osvojenie dieťaťa, prieťahy pri zverovaní dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov po rozvode. Patria sem aj rozhodnutia o rôznych dávkach a príspevkoch, či už matkám alebo rodičom.
Kandráč uviedol, že zbytočné prieťahy patria medzi najčastejšie príčiny zo strany štátnych orgánov. "Na prvom mieste sú prieťahy súdneho charakteru, či už pri rozvádzaní manželov, určovaní výživného alebo určovaní otcovstva. Právna norma prikazuje, že spory kde sú ich predmetom deti, by sa mali rozhodovať do šiestich mesiacov. Zistili sme, že len v málo prípadoch sa to dodržiava," povedal pred novinármi Kandráč.
Na úrad VOP prišlo 166 podnetov k právam dieťaťa. Riaditeľka Kancelárie VOP Henrieta Antalová spomenula, že museli riešiť napríklad prípad 16-ročného rozhodovania súdu o priznaní výživného. Za posledný rok sa angažovali v prípade 13-ročného sporu o zverenie dieťaťa do výchovy otcovi a určenie jeho výživného. Ďalej to boli dva osemročné spory, v prvom išlo o zverenie maloletého, zdravotne ťažko postihnutého dievčatka do starostlivosti jedného z rodičov po rozvode, druhý prípad sa týkal zvýšenia výživného pre maloletú dcéru.
Antalová spomenula, že najmarkantnejšie prípady sa týkajú rozhodnutí úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Tie by mali zo zákona do 60 dní vydať rozhodnutie. "Máme aj prípad, kde išlo o dievčatko s vážnou chorobou, ktorá sa zhoršovala, a bol potrebný okamžitý zásad. Úrad do zápisnice uviedol, že sa rozhodne od šiestich do 12 mesiacov. Napriek tomu, že je tam zákonná lehota 60 dní," priblížili prax Antalová. Dodala, že až po zásadu ombudsmana sa prípad vyriešil.
Kandráč prezentoval aj svoj názor na zbytočné súdne prieťahy a prácu súdov. Problém vidí pri súdnictve v spôsobe rozhodovania. "Každý jeden sudca si musí zobrať na seba aj zodpovednosť za aplikáciu práva a musí byť dobre pripravený na rozhodovanie. Tak ako na futbalový rozhodca - buď je dobrý alebo zlý. A nie je možné alibisticky posudzovať, či budem odročovať, či nebudem, či ešte potrebujem dôkaz. Pánom sporu je sudca a musí na seba zobrať zodpovednosť. Musí rozhodovať," konštatoval Kandráč. Je presvedčený, že pre každý prípad jestvuje dobré aj zlé rozhodnutie, pretože existujú opravné prostriedky.