Bratislava 31. mája (TASR) - Politická situácia podľa predsedu SMK Bélu Bugára zatiaľ nevyzerá tak, že by SDKÚ, KDH a SMK mohli vytvoriť po parlamentných voľbách spoločný blok.
Koordinovaný postup týchto troch strán navrhol minulý týždeň premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého by sa mali pravicové subjekty hodinu po voľbách dohodnúť, že pri vytváraní novej vládnej koalície budú postupovať spoločne.
Bugár si síce vie predstaviť spoluprácu SDKÚ, KDH a SMK, nemyslí si však, že vytvorenia takejto koalície bude jednoduché. "Jedna vec je, že by to bolo dobré. Máme skoro osemročnú skúsenosť z vládnutia a aj programovo sú si tieto strany veľmi blízke," povedal predseda SMK v rozhovore pre TASR. Pripomenul však, že jednou zo skúseností zo spoločného vládnutia bol aj februárový odchod KDH z koalície, na základe ktorého dnes kresťanskí demokrati oficiálne hovoria o istých podmienkach na vstup do koalície s SDKÚ. "Spoluprácu vieme si predstaviť, ale ako jednotný blok - to záleží minimálne od týchto dvoch faktorov: koľko získajú jednotlivé strany, a, samozrejme, aká bude možná dohoda napríklad medzi SDKÚ a KDH," poznamenal Bugár.
Predseda SMK nevylučuje, že by sa pri potenciálnych rozhovoroch pravice o zostavení vlády mohla objaviť aj podmienka, aby na jej čele nebol Mikuláš Dzurinda. "Ja sa pozerám aj na to, aké boli slovné potýčky medzi Dzurindom a Hrušovským. Keď aj z toho vychádzam, tak asi tam takáto podmienka môže byť," konštatoval Bugár. Pre jeho subjekt by Dzurinda nebol prekážkou, SMK by však žiadala zakotviť do prípadnej koaličnej zmluvy isté obmedzenia. "Určite by sme museli niečo dať do koaličnej zmluvy, ktorá by zabránila tomu, že jedna strana môže byť vypoklonkovaná len preto, lebo došlo k nejakej dohode medzi dvoma stranami," povedal šéf SMK. Spomenul pritom situáciu, keď premiér v spolupráci s ANO presadil vo vláde odvolanie šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša a vládna koalícia sa krátko nato dostala do menšinového postavenia.
Vstup do menšinovej vlády by SMK podobne ako KDH odmietla, keďže s takýmto vládnutím má zlé skúsenosti. "Menšinová vláda pre nás znamenala to, že na čom sa dohodlo SDKÚ, poprípade s poslancami HZDS, tak to prešlo v národnej rade a naše programové ciele fakticky zostali potom už nedotknuté. Mám na mysli, samozrejme, aj menšinové otázky. Takže toto by sme ako alternatívu určite neuprednostnili," vyhlásil Bugár.