Bratislava 20. marca (TASR) - Zákaz výroby a dovozu výrobkov z PVC od roku 2008 dnes poslanci parlamentu zrušili. Zo 119 prítomných poslancov hlasovalo za 86, proti bolo 14, zdržalo sa 16 a 3 nehlasovali. Rozhodli o tom pri hlasovaní o vládnom návrhu zákona o prevencii závažných priemyselných havárií, ktorý definitívne schválili.
Pozmeňujúci návrh týkajúci sa problematiky PVC predložil v rámci schvaľovacieho procesu Výbor NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie. Zákaz výroby a dovozu výrobkov z PVC bol prijatý minulý rok pri schvaľovaní zákona o odpadoch. Išlo o pozmeňujúci poslanecký návrh. Tá istá snemovňa dnes zrušila svoje nedávno prijaté rozhodnutie.
Minister životného prostredia László Miklós na margo vzniknutej situácie pripomenul, že jeho rezort nepripravil návrh na zákaz PVC, ani jeho zrušenie. Bolo by však podľa jeho slov nekorektné, keby sa nepriklonil k názoru Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody, ktorý odporučil plénu hlasovať proti návrhu na zrušenie uvedeného zákazu. Tento názor zastávali aj environmentálne mimovládne organizácie, ktoré za ním videli lobizmus jediného výrobcu PVC v SR - Nováckych chemických závodov.
Nad rámec zákona o prevencii závažných priemyselných havárií išiel aj ďalší pozmeňujúci návrh, ktorým sa novelizuje zákon o ochrane prírody a krajiny. Minister priznal, že ide o trochu nesystémové opatrenie. Je však podľa neho dôležité umožniť vyplácanie úhrady vlastníkom pozemkov v katastroch chránených území.
V skutočnosti zákon o haváriách rieši úplne inú problematiku. Bude sa ním musieť riadiť približne 120 prevádzok. Podľa odhadov takmer 80 podnikov bude podliehať režimu v kategórii A a 45 prevádzok v kategórii B. Do prvej skupiny sa zaradia napríklad zimné štadióny, malé prevádzky s chladiacimi zariadeniami či výrobne plynov. Veľké chemické podniky budú patriť do druhej kategórie. Toto rozdelenie vyplýva z toho, s akým množstvom vybraných nebezpečných chemických látok závod pracuje.
Prevádzky budú mať povinnosť vykonať rôzne opatrenia - vypracovať havarijný plán, hlásiť pohyb chemikálií, hodnotiť riziká či oznamovať likvidáciu zariadení. Norma však neurčuje spôsob, akým sa majú odstraňovať následky havárií, ale pojednáva o tom, ako im predchádzať.
*ad na