BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Občiansku výzvu 4 krúžky pre čestnú politiku považuje analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO), sociologička Zora Bútorová za "zmysluplnú občiansku iniciatívu, ktorej záleží na tom, aby sa v slovenskej politike posilnila váha etiky a zodpovednosti". Bútorová víta výzvu, ktorá je súčasťou kampane Voličský krúžok a dnes ju predstavila Aliancia Fair - play. Výzvu podporujú aj viaceré známe osobnosti spoločenského a kultúrneho života, napríklad fotograf Andrej Bán, spisovateľ Dušan Dušek či herci Marián Geišberg a Anna Šišková. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Bútorová, "pokladám za správne, že signatári zameriavajú pozornosť občanov na to, ako môžu vďaka zakrúžkovaniu posilniť šance tých kandidátov, ktorí v najväčšej miere spĺňajú ich etické kritériá". Výzva podľa Bútorovej prichádza v pravý čas a môže prispieť k tomu, aby sa napokon k volebným urnám odobrali aj niektorí z tých, ktorí zatiaľ váhajú, či to má vôbec zmysel. "Ak ľudia na Slovensku využijú doteraz málo povšimnutú možnosť, ktorú im krúžkovanie dáva, môže to prispieť k posilneniu väzby medzi občanmi a ich volenými predstaviteľmi," konštatovala sociologička a dodala, že by "to určite bolo na prospech kvality našej demokracie".
Výzva 4 krúžky pre čestnú politiku chce voličov upozorniť na zmenu zákona, ktorá dala preferenčným hlasom - teda krúžkovaniu kandidátov väčšiu váhu. Skupina ľudí z verejného života preto pripravila výzvu pre voličov, ktorú koordinovala a dnes predstavila Aliancia Fair - play. Podľa Zuzany Wienk z Aliancie Fair - play chcú občianskou kampaňou ľudí motivovať k tomu, aby aktívne využili možnosť zakrúžkovať štyroch kandidátov na kandidačnej listine strany, ktorú budú voliť. Signatári výzvy sa rozhodli dať tri preferenčné hlasy tým, ktorí spĺňajú ich etické kritériá. Posledný, štvrtý krúžok, chcú dať poslednému z kandidačnej listiny ako symbol a záväzok pre stranu, ktorú budú voliť, aby začala napĺňať ich predstavy o etickej a zodpovednej politike.
Podľa zákona o voľbách do Národnej rady SR, má volič právo na hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov. Ak ich zakrúžkuje viac, jeho prednostné hlasy sa nezapočítajú a počíta sa len hlasovací lístok. V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií, ktoré vo voľbách uspejú, dostanú ich kandidáti mandáty pridelené ich strane v poradí, v akom sú na hlasovacom lístku. Ak však voliči využijú svoje právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre konkrétny politický subjekt.
V predošlých parlamentných voľbách voliči už viac využívali možnosť udeliť štyri preferenčné krúžky jednotlivým kandidátom. Avšak malo to len obmedzený účinok, keďže na postup potreboval kandidát desať percent prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov, ktoré politický subjekt dostal od voličov. V posledných voľbách v roku 2002 sa pritom percento udeľovania preferenčných hlasov pohybovalo od 55 percent až po 75 percent, teda krúžkoval najmenej každý druhý volič.