Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 28.3.2001

Veľvyslanec SR vo Francúzsku podával kokteil

Paríž 28. marca (TASR) - Pri príležitosti seminára "Schengenská dohoda a rozšírenie Európskej únie", ktorý sa bude na budúci týždeň konať v Bratislave s účasťou 31 krajín, sa v utorok večer v priestoroch slovenského veľvyslanectva v Paríži uskutočnil malý kokteil. Podával ho mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzsku Vladimír Valach.

Na priateľskom stretnutí sa zišla deväťčlenná delegácia francúzskych ministerstiev vnútra a zahraničných vecí, ktorá na čele s riaditeľom pre veci verejnej slobody a právne záležitosti Jeanom-Marie Delaruom, odletí na budúci týždeň na seminár do Bratislavy. Pre mnohých z nich to bude prvý osobný kontakt so Slovenskom a príležitosť aspoň krátko spoznať jeho hlavné mesto.

Po príhovore veľvyslanca SR so želaním úspešného priebehu seminára a upevnenia priateľských vzťahov medzi Slovenskou republikou a Francúzskom, si hostia pozreli krátky film, ktorý im priblížil Slovensko s jeho prírodnými krásami a tradíciami.


Pri nehode v Marcheggu prišiel o život zamestnanec ÖBB

Gänserndorf 28. marca (TASR) - Na železničnej stanici v rakúskom Marcheggu zrazil v utorok pri posunovaní slovenský rušeň 41-ročného zamestnanca Rakúskych spolkových železníc (ÖBB) a smrteľne ho zranil. Informovala o tom dnes rakúska tlačová agentúra APA.

Dvadsaťsedemročný strojvodca zo Slovenska uviedol, že nehodu nezaregistroval. Bližšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.


Berlínsky súd akceptoval, že ÚZŽNO môže podať žalobu na nemeckú vládu

Berlín 28. marca (TASR) - Prvé pojednávanie na Krajinskom súde v Berlíne vo veci podania žaloby na nemeckú vládu kvôli odškodneniu za deportačné poplatky za slovenských židov sa dnes skončilo akceptovaním legitimity Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) ako podávateľa žaloby.

Na pojednávanie bolo pôvodne vyhradených 15 minút, nakoniec však trvalo 45 minút. Sudkyňa ho otvorila tým, že odmieta žalobu, pretože ÚZŽNO nie je oprávnený ju podať. "Nedovolil by som si tvrdiť, že počas pojednávania sudkyňa svoj názor zmenila, ale poopravila," uviedol pre TASR výkonný predseda ÚZŽNO František Alexander.

ÚZŽNO má podľa Alexandra oprávnenie od slovenskej vlády a nie je možné žiadať ho od legitímnych osôb. V tomto prípade by v 99,5 percentách išlo o osoby zavraždené v prvej vlne deportácií židov zo Slovenska.

"Pozitívnym momentom je to, že sme neboli odmietnutí. Považoval by som to za prvý pozitívny krôčik," povedal F. Alexander. "Naša nálada je oproti ránu mierne optimistická v medziach zákona."

Predseda ÚZŽNO nevedel povedať, kedy sa uskutoční ďalšie pojednávanie, pretože ani toto prvé zatiaľ nebolo písomne uzatvorené. "Uskutoční sa ešte niekoľko pojednávaní a keď zasadne senát, vyjadrí sa k prípadu," uviedol F. Alexander s tým, že ani potom ešte nepôjde o konečné rozhodnutie.

"Isté je, že sme neboli striktne odmietnutí a že bude vzatá do úvahy legitímnosť, ktorú má ÚZŽNO od slovenskej vlády," uzatvoril F. Alexander.

V roku 1942 bolo do nacistických vyhladzovacích táborov deportovaných 58.000 slovenských židov, pričom za každého zaplatila slovenská vláda 500 ríšskych mariek, paradoxne z ich ulúpeného majetku. Nemecká strana tvrdila, že poplatok je určený na ich presídľovanie, pričom ešte dva roky po deportáciách, keď bola väčšina slovenských židov zavraždená, požadovala ďalšie peniaze od slovenského štátu s tým, že poplatok na presídlenie nestačí.

Fašistický slovenský štát pôvodne zaplatil 18 miliónov ríšskych mariek, ktoré pribudli na kontá Nemeckej ríšskej banky. Cieľom žaloby ÚZŽNO je získať tieto financie späť, aby ich slovenská židovská komunita mohla použiť na obnovu židovských cintorínov, pamiatok a vyplatenie posledných žijúcich obetí holokaustu. Táto suma podľa súčasného kurzu predstavuje približne 150 miliónov mariek.


Belgicko počká so zrušením víz do 10. apríla

Brusel 28. marca (TASR) - Slovenskí občania budú môcť cestovať do Belgicka opäť bez víz až od 10. apríla, keď do platnosti vstúpi spoločný zoznam bezvízových krajín schválený na úrovni Európskej únie (EÚ). V prípade, že by po tomto dátume došlo k dramatickému nárastu počtu žiadateľov o politický azyl zo Slovenska, má Belgicko možnosť žiadať na základe Zmluvy o EÚ výnimku a dočasne obnoviť víza.

"Rozhodnutie (o bezvízovom styku) so Slovenskom začne platiť automaticky 10. apríla, keď vstúpi do platnosti nariadenie Rady EÚ," povedal dnes TASR zdroj belgického ministerstva vnútra v Bruseli. Podľa neho k tomu nie je potrebné žiadne dodatočné rozhodnutie belgickej vlády.

Nariadenie, ktoré schválili ministri vnútra a spravodlivosti EÚ 15. marca, vyšlo v oficiálnom vestníku únie v stredu 21. marca a začne platiť 20 dní po zverejnení. Na jeho základe bude mať EÚ dva spoločné zoznamy - na jednom sú krajiny, ktorých obyvatelia budú potrebovať pri cestách na územie únie víza, druhý zoznam obsahuje od víz oslobodené štáty, vrátane Slovenska.

Belgicko je však pripravené aj na možnosť, že by po zrušení vízovej povinnosti došlo k dramatickému nárastu počtu žiadateľov o azyl zo Slovenska, ktorý v minulosti viedol k zavedeniu vízového režimu. Zdroj ministerstva vnútra TASR povedal, že Brusel by v takomto prípade mohol žiadať o výnimku na základe článku 64, paragraf 2 Amsterdamskej zmluvy o EÚ.

Spomínaný článok v časti o spoločnej azylovej a imigračnej politike umožňuje "v prípade, že jeden alebo viac členských štátov čelí mimoriadnej situácii charakterizovanej náhlym prílevom občanov tretích krajín" požiadať Radu EÚ o schválenie dočasných opatrení v prospech daného štátu nepresahujúcich šesť mesiacov. Rozhodnutie musí prijať Rada EÚ na návrh Európskej komisie (EK) kvalifikovanou väčšinou.

Podľa zdroja ministerstva vnútra v Bruseli tento článok zmluvy celkom jasne umožňuje zavedenie vízovej povinnosti na šesť mesiacov, nešlo by však o bilaterálne rozhodnutie Belgicka, ale o pomerne zložitý proces na úrovni EÚ. Belgicko by muselo o výnimku oficiálne požiadať, doložiť potrebné argumenty a čakať na rozhodnutie Rady EÚ, preto by sa k takémuto kroku uchýlilo len v najkrajnejších prípadoch. V prípade súhlasu Rady EÚ by víza pre Slovensko zaviedlo iba Belgicko, nie všetky krajiny únie.

Slovenský veľvyslanec v Bruseli František Lipka verí, že k výraznému nárastu počtu azylantov zo SR po zrušení víz nedôjde, pretože v Belgicku už od začiatku roka úspešne fungujú nové azylové pravidlá, na základe ktorých nedostávajú žiadatelia žiadnu finančnú podporu, hneď po príchode sú umiestňovaní do utečeneckých centier, došlo tiež k zrýchleniu rozhodovacej procedúry a neúspešní uchádzači o azyl sú vyhosťovaní.

"Aj keď sem ďalší žiadatelia prídu, veľmi skoro pochopia, že nové pravidlá naozaj fungujú. Aj keby prišlo sto či dvesto ľudí, som presvedčený, že Belgičania nepodľahnú hneď na začiatku panike a počkajú, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať," povedal TASR Lipka.

Už v nedeľu 25. marca zrušilo víza pre občanov SR Dánsko. Po 10. apríli, keď sa k nemu pridá Belgicko, budú môcť Slováci opäť cestovať po celej kontinentálnej časti Európskej únie bez víz. Len pri cestách do Veľkej Británie a Írska, ktoré uplatňujú vlastnú imigračnú politiku, budeme víza naďalej potrebovať.


Do Rakúska sa zo SR pokúšali dostať dve skupiny Afgancov

Bruck a.d. Leitha/Kittsee 28. marca (TASR) - Dve skupiny ilegálnych utečencov sa pokúšali v noci nadnes a dnes ráno dostať zo Slovenskej republiky na územie Rakúska. Dovedna 47 ilegálnych prisťahovalcov z Afganistanu však zadržali asistenční vojaci rakúskej armády Bundesheeru v lokalite pohraničnej obce Kittsee v okrese Neusiedl am See a v územnom obvode obce Wolfsthal v okrese Bruck a.d. Leitha.

Prvú skupinu, v ktorej bolo 15 utečencov z Afganistanu, zadržali v noci nadnes príslušníci Bundesheeru pri dedine Kittsee. Prisťahovalci sa dostali do Rakúska cez zelenú hranicu zo SR a medzi nimi boli aj dve ženy a tri deti. Emigrantov umiestnili do vydávajúcej väzby v Neusiedli a proti neznámemu prevádzačovi začali rakúske orgány trestné stíhanie.

Druhú skupinu 32 utečencov z Afganistanu zadržali vojaci rakúskej armády na území obce Wolfsthal. Rovnako aj títo narušitelia hraníc sa na rakúske územie dostali ilegálne cez zelenú hranicu zo Slovenskej republiky. Medzi zadržanými sú muži, ženy a deti. Predchádzajúci podobný prípad zaznamenali rakúske pohraničné orgány v noci z pondelka na utorok, keď v Stillfriede zadržali 18 Afgancov, vrátane jednej ženy a troch detí.


Berlínsky súd zamietol žalobu predstaviteľov slovenských židov voči Nemecku

Berlín 28. marca (TASR) - Krajinský súd v Berlíne dnes zamietol žalobu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) voči Spolkovej republike Nemecko kvôli odškodneniu za deportačné poplatky slovenských židov.

Dôvodom zamietnutia je nedostatok aktívnej legitimity, uviedol pre TASR výkonný predseda ÚZŽNO František Alexander, čím poprel svoje predchádzajúce tvrdenie, že pojednávanie sa skončilo akceptovaním legitimity ÚZŽNO ako podávateľa žaloby.

Zatiaľ je známe len konečné zamietavé stanovisko súdu, dodal Alexander. Presné odôvodnenie bude uvedené v rozsudku, ktorý zverejnia po vypracovaní, čo môže trvať až niekoľko týždňov.

Konečný verdikt je podľa predsedu ÚZŽNO vzhľadom na priebeh pojednávania neočakávaný. Na pojednávanie bolo pôvodne vyhradených 15 minút, nakoniec však trvalo 45 minút. Predsedníčka súdu Elisabeth Seeburgová zdôraznila, že civilný proces na Krajinskom súde nie je správnou cestou, ako dosiahnuť odškodnenie. Táto otázka by sa podľa nej mala vyriešiť na základe medzinárodného práva.

Hovorkyňa súdu potvrdila, že ÚZŽNO nemá legitimitu podať takúto žalobu. Podobné stanovisko vyjadril aj zástupca SRN Peter-Andreas Brand, podľa ktorého nie je ÚZŽNO oprávnený presadzovať záujmy mŕtvych. Poukázal zároveň na zákon o odškodnení nútených pracovníkov v čase druhej svetovej vojny, na ktorý by sa mali sústrediť židovské náboženské obce.

ÚZŽNO má podľa Alexandra oprávnenie od slovenskej vlády a nie je možné žiadať ho od legitímnych osôb. V tomto prípade by v 99,5 percentách išlo o osoby zavraždené v prvej vlne deportácií židov zo Slovenska.

V roku 1942 bolo do nacistických vyhladzovacích táborov deportovaných 58.000 slovenských židov, pričom za každého zaplatila slovenská vláda 500 ríšskych mariek, paradoxne z ich ulúpeného majetku. Nemecká strana tvrdila, že poplatok je určený na ich presídľovanie, pričom ešte dva roky po deportáciách, keď bola väčšina slovenských židov zavraždená, požadovala ďalšie peniaze od slovenského štátu s tým, že poplatok na presídlenie nestačí.

Fašistický slovenský štát pôvodne zaplatil 18 miliónov ríšskych mariek, ktoré pribudli na kontá Nemeckej ríšskej banky. Cieľom žaloby ÚZŽNO je získať tieto financie späť, aby ich slovenská židovská komunita mohla použiť na obnovu židovských cintorínov, pamiatok a vyplatenie posledných žijúcich obetí holokaustu. Táto suma podľa súčasného kurzu predstavuje približne 150 miliónov mariek.


Vyhlásenie ÚZŽNO k verdiktu Krajinského súdu v Berlíne vo veci žaloby voči SRN

Berlín 28. marca (TASR) - Prinášame vyhlásenie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) k dnešnému verdiktu Krajinského súdu v Berlíne, ktorý zamietol jeho žalobu na Spolkovú republiku Nemecko kvôli odškodneniu za deportačné poplatky za slovenských židov:

Vyhlásenie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v Slovenskej republike k rozsudku Krajinského súdu v Berlíne zo dňa 28. marca 2001.

Zamietnutie žiadosti Krajinským súdom v Berlíne vo veci kompenzácie za deportačný poplatok 500 ríšskych mariek, ktorý vojnový slovenský štát uhradil v čase druhej svetovej vojny za viac ako 57.000 deportovaných slovenských židov Nemecku, je nepríjemným prekvapením.

Vážne obavy vyvoláva skutočnosť, že nemecký prvostupňový súd nezobral pri svojom rozhodovaní do úvahy oprávnenosť ÚZŽNO konať v tejto veci pred nemeckým súdom. ÚZŽNO svoju legitimitu potvrdil písomným prehlásením ministerstiev kultúry a zahraničných vecí SR, ktoré bolo superlegalizované nemeckou ambasádou v Bratislave.

ÚZŽNO prejavuje úctu a rešpekt nemeckému právnemu poriadku a súdnictvu a očakáva od druhostupňového nemeckého súdu, na ktorý sa odvolá, uznanie svojich zákonných práv. Jediný pozitívny výsledok súdneho konania v Berlíne je, že nik nespochybnil právo zavraždených slovenských židov na zadosťučinenie a spravodlivosť.

TASR toto vyhlásenie poskytol riaditeľ kancelárie ÚZŽNO Jozef Weiss.


EÚ rozhodla, že Slovensko uzatvorí rokovania o voľnom pohybe tovaru

Brusel 28. marca (TASR) - Slovensko uzatvorí v piatok počas ďalšieho kola prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) dve kapitoly európskej legislatívy - voľný pohyb tovaru a hospodársku a menovú úniu. Rozhodol o tom dnes v Bruseli Výbor stálych predstaviteľov členských krajín EÚ (COREPER).

"Slovensko otvorí sedem kapitol, pričom dve z nich aj uzavrie - voľný pohyb tovaru a hospodársku a menovú úniu," povedal TASR švédsky diplomatický zdroj po zasadnutí výboru, na ktorom veľvyslanci pätnástky schválili spoločné pozície pre rokovania s kandidátmi. Tie sa uskutočnia vo štvrtok a v piatok.

Delegácia SR vedená hlavným vyjednávačom Jánom Figeľom otvorí na vôbec prvej schôdzke počas švédskeho predsedníctva rokovania v siedmich nových kapitolách: sociálna politika a zamestnanosť, právo obchodných spoločností, regionálna politika, finančné a rozpočtové ustanovenia, životné prostredie, hospodárska a menová únia a voľný pohyb tovaru. Posledné dve podľa dnešného rozhodnutia COREPERu hneď aj uzavrie. Celkový počet predbežne uzavretých kapitol tak dosiahne 12.

Najmä uzavretie kapitoly voľný pohyb tovaru má mimoriadny význam. Slovensko bude z hľadiska rýchlosti rekordérom spomedzi všetkých kandidátskych krajín - rokovaciu pozíciu k tejto kapitole odovzdalo iba vlani v novembri a v marci hneď pri otvorení kapitoly ju aj uzavrie.

Voľný pohyb tovaru uzatvorila ako vôbec prvá spomedzi kandidátov Česká republika v decembri 1999, okrem nej ho z rokovacieho stola dostali zatiaľ len Cyprus a Estónsko. Túto kapitolu majú vo štvrtok a v piatok uzavrieť okrem Slovenska aj Lotyšsko, Maďarsko a Poľsko.

Voľný pohyb tovaru je jednou zo štyroch slobôd, na ktorých je založený vnútorný trh EÚ (okrem tovaru voľný pohyb služieb, kapitálu a osôb). Brusel v rokovaniach zásadne odmieta akceptovať požiadavky kandidátov na prechodné obdobia či výnimky, ktoré by fungovanie vnútorného trhu vážne narúšali. Princíp voľného pohybu tovaru neumožňuje členským štátom zachovávať alebo zavádzať akékoľvek prekážky obchodu. Len vo výnimočných prípadoch môže štát obmedziť pohyb výrobku, ak ho považuje za nebezpečný.

Prístupová konferencia EÚ so Slovenskom na úrovni veľvyslancov a vyjednávačov sa uskutoční v piatok 30. marca predpoludním v bruselskom sídle Rady EÚ. Ďalšie stretnutie na úrovni vyjednávačov je naplánované na 17.-18. mája a ministerská schôdzka sa uskutoční 11. a 12. júna.


Slovenský vodič bol zranený pri nehode na diaľnici D1

Praha 28. marca (TASR) - Jeden muž zahynul a ďalší dvaja ľudia, z toho jeden slovenský vodič, boli ťažko zranení pri dopravnej nehode, ktorá sa dnes stala na 106. kilometri diaľnice D1 smerom na Prahu. Ako informovala česká televízia Nova, vodič slovenského kamiónu bol s ťažkým zranením hrudníku a končatín prevezený do nemocnice.

Nehoda sa stala neďaleko obce Větrný Jeníkov v okrese Jihlava a celý jazdný pruh v smere na Prahu bol kvôli prevrátenému nákladu asi hodinu neprejazdný.

Posádka nákladného vozidla s prívesom z okresu Žďár zastavila kvôli poruche v odstavnom pruhu a zozadu do nich narazil vodič slovenského nákladného vozidla Liaz. Posádka odstaveného nákladného auta skončila pod prevráteným nákladom. Pri nehode prišiel o život 25-ročný spolujazdec a 32-ročný vodič bol s ťažkými pomliaždeninami hlavy prevezený do nemocnice.

Polícia dosiaľ nevie, prečo išiel slovenský kamión v odstavnom pruhu a nevšimol si stojace auto, uviedla televízia Nova.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 2. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 3. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 4. Alarica – new business project in the market of shoes
 5. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 9. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 10. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 532
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 163
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 358
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 118
 5. Kam do tepla v januári? 1 784
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 516
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 406
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 306
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 904
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 859

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

SVET

Nemeckí socialisti tesne odhlasovali koalíciu s Merkelovou

Vláda môže vzniknúť na Veľkú noc.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

Kde je mafián Nigut? Zatykač má vyše štyri roky

Špekuluje sa, že už je po smrti. Okoličány spomína na posledné stretnutie.

Konkurz na šéfarchitekta Raši zrušil. Jeden uchádzač bol málo

Jediná nevylúčená záujemkyňa vraví, že chápe, čo to pre ňu znamená.

Sľubujú dôchodcom výhru za nákup. Peniaze nedorazia

Dôverčivý 97-ročný dôchodca minul na produkty už vyše 250 eur.