SME

Slivovica viac poteší ako pomôže, tvrdí lekár

BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Ľudia by pri cestách do zahraničia nemali zabúdať na očkovanie, používanie repelentov, dostatok nesladených a bezpečných tekutín a mali by obmedziť alkohol. Fľaša slivovice ...

BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Ľudia by pri cestách do zahraničia nemali zabúdať na očkovanie, používanie repelentov, dostatok nesladených a bezpečných tekutín a mali by obmedziť alkohol. Fľaša slivovice síce môže potešiť, nezabráni však nákaze, upozornil dnes v Bratislave epidemiológ Rastislav Maďar. Dezinfikuje až 80 percentný alkohol. "Pokiaľ viem, okrem niektorých krajín bývalého Sovietskeho zväzu sa v takejto koncentrácii alkohol nepije." Pozor si treba dať na vodu, pretože sú bežné nákazy z kociek ľadu. V krajinách ako Egypt by sme mali piť najmä balené vody v hoteloch, ak kupujeme vodu vonku, je lepšia sýtená, pretože sa dá ťažšie sfalšovať. Priveľa sýtených tekutín však môže vyvolať problémy, rovnako ako priveľa alkoholu v kombinácii s teplom. Pozor si treba dávať na surovú a nedostatočne tepelne upravenú stravu vrátane zeleniny. Ak sa hnačke nevyhnete, efektívne pomáha Ercefuryl, v Egypte lacno dostanete v lekárni Antinal. Deťom pomáha 2,5 deci prevarenej vody s kávovou lyžičkou cukru, štipkou soli a šťavou z pomaranča.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac Európanov sa pri cestách nakazí maláriou. Tú zaznamenali dokonca v Thajsku alebo Dominikánskej republike, kde ju neuvádza ani Svetová zdravotnícka organizácia. Maďar upozornil, že užívanie antimalarík je dôležité aj u detí, pre ktoré sa dajú rozdrviť do džemu alebo džúsu. Maláriu prenáša nočný komár. Aj preto netreba zabúdať na repelenty - mali by mať v zložení látku DEET. Natieranie treba opakovať zhruba každé štyri hodiny. Nebezpečné môžu byť aj výrobky z kože alebo srsti, v ktorej môže nákaza živočíšneho antraxu prežívať aj 20 rokov. Ochoreli tak cestovatelia z Česka, ktorí sa nakazili z kože bubnov a papúč.

V Afrike, juhovýchodnej Ázii a južnej Amerike sa treba vyhýbať kúpaniu v sladkej vode, napríklad v jazerách, kde býva parazit, napádajúci pečeň. Larvy parazita z výkalov psov a mačiek nás môžu napadnúť na pláži, preto treba ležať vždy na podložke. V Rumunsku aj Turecku existuje stále lepra, podľa Maďara však nie je taká infekčná, ako sa hovorí. Nebezpečné je zanedbanie pohryznutia, kde môže nasledovať vždy smrteľná besnota. Európanov často zabíja aj žltá zimnica, proti ktorej sa dá očkovať a ochrana vydrží 10 rokov. Očkovanie je vhodné aj proti hepatitíde A a B, v rozvojových krajinách sa môžeme stretnúť aj s typom E, proti ktorému očkovanie nie je, uviedla primárka Polikliniky cudzokrajných chorôb Ľudmila Šišková.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate z exotických krajín by sme mali vždy navštíviť lekára, aj keď nemáme ťažkosti. Maďar zdôraznil, že malária sa môže prejaviť po mesiacoch. Napriek tomu, že vyšetrenie je rýchle a lacné - stačí naň kvapka krvi z palca, ktorá sa pozoruje pod mikroskopom pri stonásobnom zväčšení, naši lekári ho nezvyknú robiť. Takýto prípad sa stal na východnom Slovensku, keď mladej žene po návrate z Kamerunu liečili horúčku, ale zomrela. Jedno vyšetrenie by ju bolo zachránilo.

Zatiaľ čo maláriu prenáša nočný komár, žltú zimnicu denný, preto treba dbať aj na oblečenie - dlhé rukávy a nohavice. Bodavý hmyz prenáša aj horúčku dengue, leišmaniózu, japonskú encefalitídu, spavú chorobu - len v rovníkovej Afrike a chagasovu chorobu - len v Latinskej Amerike. V Austrálii žije smrteľne nebezpečná medúza, vyskytuje sa však zriedkavo. Ak vás poštípe, je dobré potrieť miesto suchým pieskom a zoškrabať alebo poliať alkoholom, prípadne octom. V Austrálii je aj najviac hadov, najagresívnejší sú ale v Ázii, najmä zmije a kobry. Maďar upozornil, že časté sú tzv. suché uhryznutia, keď had nevypustí jed. Preto s antijedom treba počkať. Aj on totiž môže zabiť.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 138
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 446
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 325
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 135
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 846
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 634
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 235
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu