Líder socialistov José Luis Rodríguez Zapatero sľuboval stiahnutie z Iraku a svoj sľub splnil. Hneď po svojom víťazstve vo voľbách a nástupe do vlády rozhodol o odchode 1300 španielskych vojakov z oblasti. Posledných 260 krajinu opustilo 28. apríla 2004.
Najnovšie sa Irak chystá opustiť Taliansko. Nový premiér Romano Prodi to prisľúbil vo svojom prvom povolebnom prejave, hoci sťahovanie už začal aj Silvio Berlusconi. Tento mesiac by malo krajinu opustiť 1100 vojakov, v Iraku ich stále zostane 1600.
Krátko za Španielskom nasledovalo Nórsko. Tí stiahli 140 zo svojich 150 vojakov 30. júna 2004. Dôvodom bola rastúca domáca opozícia proti misii.
Koncom tohto roka odišli z Iraku vojaci Maďarska, ktorých tam pôvodne bolo 300.
Aj v Holandsku sa účasť ich vojakov v Iraku stala problémom. Holandská vláda dokonca zamietla žiadosť irackej, aby predĺžila mandát holandských jednotiek. Vojaci sa stali témou vášnivých parlamentných diskusií. V júni 2005 krajinu opustilo 1345 vojakov.
Volebnou témou bol Irak aj v Bulharsku. Líder socialistov a súčasný premiér Sergej Stanišev sľuboval stiahnutie, ak zvíťazí vo voľbách. A hoci jeho koalícia nezískala vlani v júni úplnú väčšinu, na prelome rokov 2005/2006 takmer 400 bulharských vojakov odišlo domov.
Vlani v decembri sa z Iraku stiahli aj poslední ukrajinskí vojaci. Bol to pôvodne jeden z volebných ťahov Viktora Juščenka. Zo začiatku bolo v krajine 1650 ukrajinských vojakov.
Jeden z najväčších kontingentov malo Poľsko, až kým pôvodná ľavicová vláda nemusela pomýšľať na predčasné voľby. Poliaci stoja na čele multinárodnej divízie v juhocentrálnej časti Iraku. Vláda najprv rozhodla o stiahnutí 1000 vojakov z celkového počtu 2500. Ďalší mali nasledovať po septembrových voľbách, ale USA novú vládu presvedčili, aby predĺžila mandát aspoň súčasných 900 vojakov.
Česká republika ponecháva v Iraku svojich vojenských policajtov, pôvodne však ich jednotka vojenskej nemocnice mala až 300 ľudí. Rovných 100 policajtov sa do Iraku vydá na budúci týždeň. Irak však nebol témou predvolebnej kampane.
Ani voľby na Ďalekom východe sa nevyhli Iraku. V Japonsku opoziční demokrati sľubovali stiahnutie, no moc zostala v rukách Džuničira Koizumiho. Jeho kabinet v decembri minulého roku rozhodol, že ich 600 vojakov v oblasti ešte rok zostane. A to aj napriek veľkému odporu verejnej mienky.

Beata
Balogová
