Bratislava 3. júna (TASR) - Na potrebe pomoci pre znevýhodnených príslušníkov rómskej komunity s cieľom zlepšiť ich život a šance uplatniť sa v spoločnosti sa dnes zhodli podpredseda KDH Július Brocka a poslankyňa ĽS-HZDS Ľudmila Mušková.
Riešenie rómskeho problému obaja považujú za komplexnú otázku, vrátane oblastí bývania, vzdelávania, či zamestnanosti. Dôležitá je pritom spolupráca a koordinácia štátnej správy, samosprávy, mimovládnych organizácií či cirkví, ako aj angažovanosť samotnej rómskej komunity.
Brocka a Mušková označili za kľúčové pre riešenie rómskeho problému dlhodobé vzdelávanie. "V našom programe hovoríme, že nevyhnutnou podmienkou úspešného vstupu do školy je predškolská výchova," uviedla Mušková v dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Kandidát na poslanca NR SR za HZD Ján Berky-Mrenica podporuje zavedenie tzv. internátnych škôl pre rómske deti, ktoré by aj podľa Brocku mohli pomôcť ich integrácii do spoločnosti. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová v tejto súvislosti však upozorňuje na potrebu citlivého prístupu, aby nedošlo k neprirodzenému vytrhnutiu rómskych detí z ich rodinného emocionálneho zázemia. Uprednostňuje skôr pôsobenie komunitných centier v obciach s rómskymi osadami. Podľa Muškovej je taktiež potrebné zvážiť psychologický aspekt a diskutovať o tom, v akom veku by mohlo byť dieťa poslané preč od rodičov.
Brocka ďalej konštatoval, že úlohou všetkých inštitúcií je zároveň vychovávať väčšinovú spoločnosť a zbavovať ju predsudkov voči Rómom. Vo vzťahu k úradu vládnej splnomocnenkyne pre rómske komunity uviedol, že by mohol mať väčšie kompetencie.
Podľa Berkyho-Mrenicu nie je dobrá koordinácia rezortov pri riešení rómskeho problému a peniaze na to určené sa často strácajú bez výrazného efektu. Pre lepšiu kontrolu a efektivitu vynaložených prostriedkov by sa tak mala zlepšiť súčinnosť ministerstiev alebo určiť za zodpovedný jeden rezort.
Orgovánová považuje pri riešení rómskej otázky za nevyhnutné politické krytie, aby sa viaceré už pripravené programy podložili peniazmi. "Náš úrad nemá dosah na štátny rozpočet. My máme hotové veci, ktoré sú na stole a ak ich niekto chce realizovať, musia sa do toho naliať peniaze, čo chce politické rozhodnutie. Preto je dôležité, aby niekto z politikov túto kompetenciu mal a presadzoval tento smer," povedala.