Žilina 3. júna (TASR) - Tri desiatky predstaviteľov chránených území, vedeckých inštitúcií, univerzít a partnerských organizácií v oblasti ochrany prírody a trvalo udržateľného rozvoja sa počas víkendu stretli v Malej Fatre na medzinárodných pracovnom workshope Integrovaný manažment chránených území.
Na stretnutí podľa pracovníka Správy TANAP-u Juraja Švajdu prezentovali príklady existujúcich prístupov integrovaného manažmentu chránených území v Alpách a Karpatoch a manažmentové plány. "Osobitnú pozornosť venovali manažmentovým opatreniam pre chránené druhy, manažmentu návštevníkov a manažmentu v oblasti lesníctva a poľnohospodárstva. Diskutovali aj o výskumných aktivitách a monitoringu v chránených územiach. Na záver odzneli návrhy na možnú spoluprácu v podobe projektov a výmeny informácií medzi alpskými a karpatskými chránenými územiami," skonštatoval Švajda.
Inštitucionálnym zázemím pre alpsko-karpatskú spoluprácu je podľa Švajdu existencia dvoch európskych konvencií - alpskej a karpatskej. Hlavný cieľom je prispieť k európskej spolupráci spájaním chránených území a zdôraznením novej európskej dimenzie ochrany prírody vrátane spolupráce v implementovaní legislatívy EÚ (Natura 2000).
Ďalšie pracovné stretnutie sa uskutoční v júli v rumunskom národnom parku Piatra Craiului a bude venované manažmentu návštevníkov a trvalo udržateľnému rozvoju chránených území.