"Spoplatnenie vysokých škôl nie je prioritou. Sme pripravení rokovať o zmene spôsobu a štruktúry financovania vysokého školstva, ale takýto termín nie je v našom programe," povedal dnes v predvolebnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Csáky. SMK podľa neho bude presadzovať, aby sa materské a základné školy zachovali v každej obci, čo odôvodnil zachovaním kultúrnej identity obcí.
Rovnako bude SMK presadzovať zrušenie dôsledkov Benešových dekrétov, prijatie zákona o menšinách a zákona o financovaní menšinových kultúr. "Nemôžeme sa tváriť, že dejiny neexistovali medzi rokom 1945 a 1948. Chceme o tom otvoriť dialóg a chceme seriózne riešenie," konštatoval Csáky. V tejto súvislosti pripomenul, že práve on doriešil veci okolo holokaustu, majetkovoprávne urovnanie medzi gréckokatolíckou a pravoslávnou cirkvou, ospravedlňoval sa Rómom za rómsky holokaust a podporoval všetky oprávnené formy reštitúcie.
SMK sa bude usilovať, aby sa znížila hranica používania cudzieho jazyka v úradnom styku z 20 na 10 percent, čo by podľa Csákyho pomohlo najmä Rusínom, Ukrajincom, Nemcom a Rómom. Znamenalo by to, že obce, kde žije aspoň 10 percent obyvateľov istej národnostnej menšiny, by mohli byť označené dvojjazyčne a podobne.
Csáky priznáva, že SMK okrem programu pre celé Slovensku špecificky ochraňuje záujmy južného Slovenska, ale aj poľnohospodárstva a rozvoja vidieka.
SMK preferuje rovnú daň, a jej postupné znižovanie spolu so znižovaním odvodového zaťaženia. Csáky na to vidí priestor vzhľadom na to, že ekonomické analýzy minimálne na ďalšie tri roky predpokladajú ekonomický rast Slovenska na úrovni šiestich až siedmich percent HDP. Reálne mzdy by podľa Csákyho mohli rásť ročne až o 12 - 16 percent a dôchodky o 10 až 12 percent ročne. Slovensko by sa tak malo postupne približovať úrovni Európskej únie.