Bratislava 4. júna (TASR) - Neschopnosť komunikovať s opozíciou považuje prezident Ivan Gašparovič za jedno z najväčších negatív politického pôsobenia vládnej koalície.
"Vláda strácala komunikáciu s opozíciou," uviedla hlava štátu v exkluzívnom rozhovore pre TASR. "Niektoré rozhodnutia v rámci reforiem mali byť rozhodnutiami nielen vládnej koalície, ale mali byť potvrdené aj oponentúrou opozície vo forme argumentov, ktoré sa nakoniec ukázali byť veľmi reálne a do budúcnosti signalizujú možné úpravy týchto reforiem," dodal. O problémoch reformných zákonov svedčí podľa prezidenta aj fakt, že ich musel často vrátiť parlamentu na opätovné prerokovanie a niektoré boli aj "desaťkrát novelizované".
Koalícia podľa Gašparoviča nedokázala s opozíciou komunikovať ani potom, čo sa dostala do menšinového postavenia v parlamente. "Skoro všade vo svete, kde dochádza k politickej kríze tým, že vláda stráca podporu parlamentu, hľadá konsenzus s opozíciou, ktorá by jej mala umožniť dovládnuť," myslí si prezident. "Ak takúto podporu nenájde, povinnosťou vlády je požiadať o vyslovenie dôvery," dodal Gašparovič. Vláda však podľa neho robila všetko preto, aby s opozíciou komunikovať nemusela, a radšej sa spoliehala na dohody s nezávislými poslancami. Takéto praktiky považuje hlava štátu za "najväčší mínus vo fungovaní celej politickej sféry na Slovensku".
Prezident je presvedčený, že spolupráca medzi koalíciou a opozíciou v parlamente je možná a pre budúcnosť aj potrebná. "Určite je to možné, ale nie bezproblémové," uviedol. "Vždy keď sa stretávajú dva názory, dochádza k situácii, ktorú treba riešiť, ale nie presadením si svojho názoru bez akceptovania pozitívneho názoru toho druhého," dodal.
Medzi jednoznačné pozitíva pôsobenia vlády označil prezident členstvo Slovenskej republiky v EÚ a v NATO. Aj to však podľa neho priniesla len určitá spolupráca a dohody medzi koalíciou a opozíciou. "To sa podarilo vláde, ale preto, že bola ochotná spolupracovať v týchto veciach s opozíciou," doplnil.