Košice 4. júna (TASR) - Pri Pamätníku hrobu umučených na Židovskom cintoríne v Košiciach si dnes členovia Židovskej náboženskej obce spolu so zástupcom Ekumenického spoločenstva cirkví mesta, primátorom Františkom Knapíkom a hosťami uctili pamiatku deportovaných a umučených prevažne židovských obetí, ktoré zahynuli počas druhej svetovej vojny.
"Dnes sme si pripomenuli 62 rokov od tých hrozných dní, v ktorých boli zavraždené milióny ľudí pre ich náboženstvo, názory i pre ich zdravotný stav, pretože boli medzi nimi aj hendikepovaní, ktorí neboli židia," uviedol pre TASR košický rabín Jossi Steiner. "Myslím si, že táto idea je výkričníkom pre našu budúcnosť, pre naše deti a vnukov, lebo toto sa už nesmie nikdy stať," dodal.
V mene ekumenického spoločenstva vyjadril spoluúčasť zhromaždeným dekan Cirkvi Československej husitskej v Košiciach Ján Lauko. Pripomenul slová pápeža Benedikta XVI. pri nedávnej návšteve bývalého koncentračného tábora Osvienčim-Brzezinka, že na takýchto miestach všetky slová zlyhávajú. Vyzval k modlitbe za budúce generácie, aby už nikdy medzi ľuďmi nebola moc lásky zanesená bahnom sebeckosti, malomyseľnosti, ľahostajnosti, rasovej či náboženskej neznášanlivosti a genocídy.
Predseda košickej Židovskej náboženskej obce Pavol Sitár pripomenul, že z Košíc bolo od 16. mája do 30. júna 1944 vypravených päť vlakov, ktorými deportovali 15 707 židov. Okrem toho cez košickú železničnú stanicu prechádzali vlaky s deportovanými z bývalého maďarského horthyovského štátu vrátane Podkarpatskej Rusi a Sedmohradska. V Košiciach súpravy preberali nemeckí vojaci, a preto tam vlaky otvárali a ľudí prepočítavali. "Bolo veľa prípadov, keď sa pri odovzdávaní vagónov našli telá osôb, ktoré počas transportu zomreli. Tu ich aj vyložili. Nikomu nie je známa ich totožnosť a len sa domnievame, že toto je miesto, kam ich pochovali," uviedol pred pamätníkom obetiam holokaustu Sitár.
Podľa odvodovej evidencie cez Košice prešlo spolu 137 vlakov so 401 439 deportovanými židmi.