Líder ODS Mirek Topolánek sa na predvolebné odhady pozeral opatrne. FOTO - ČTK
Tváre českých politikov sa v sobotu až do neskorého večera leskli potom a nespôsobili to len silné televízne svetlá. Na začiatku sa niektorí potili od radosti, iní od nervozity. Ku koncu sa všetci bez ohľadu na politickú príslušnosť potili od napätia. A mnohí zatínali päste. Parlamentné voľby boli drámou, ktorá sa ešte zďaleka neskončila.
ČSSD: najprv obavy
Prvý povolebný odhad, ktorý Česká televízia zverejnila v sobotu o druhej poobede, hneď po zatvorení volebných miestností, znel pravici ako rajská hudba. ODS prisúdil 38 percent hlasov, vládnej ČSSD iba 30. Občianskym demokratom by stačili na zostavenie väčšinovej vlády ich najbližší partneri ľudovci. Znamenalo by to, že ľavica by prehrala na celej čiare. Komunistom predpovedali iba 12 percent.
Podobný odhad bol pred štyrmi rokmi pomerne presný, a tak ho strany brali vážne.
ODS ovládla eufória, špičky ČSSD sa skleslo utiahli do útrob centrály v Lidovom dome. Šťastní boli zelení, ktorí sa prvý raz samostatne dostali do parlamentu. "Je to dobré, je to veľmi dobré," opakoval ich líder Martin Bursík. Niektoré denníky do ulíc rozoslali mimoriadne vydania oznamujúce veľké víťazstvo ODS.
Opatrný Topolánek
Najopatrnejší zostával líder ODS a favorit na premiéra Mirek Topolánek. Radosť nad neočakávane dobrým výsledkom v ňom zjavne bojovala s pochybnosťami, či je niečo také možné.
"Nestačí iba vyhrať voľby, treba aj vedieť zostaviť vládu," upozorňoval rozjarených prívržencov v elitnej reštaurácii v pražskom Slovanskom dome, kde ODS čakala na výsledky volieb. "Len aby sme sa takto radovali o piatej," upokojoval postaršieho gratulanta. Práve vtedy mal štatistický úrad zverejniť prvé priebežné výsledky na základe spočítavania hlasov.
Vyrovnávanie rozdielu
Topolánkove slová sa ukázali ako prorocké. Rozdiel medzi občianskymi a sociálnymi demokratmi sa z hodiny na hodinu zmenšoval. Stále to však vyzeralo, že by mala mať najpravdepodobnejšia trojkoalícia občianskych demokratov, ľudovcov a zelených v parlamente väčšinu.
Náskok pravice sa s blížiacim sa večerom zmenšoval až sa počítanie hlasov nadlho zaseklo na v Čechách už takmer magickej a tradičnej číslici 101. Pri nej by mala vládnuca koalícia väčšinu jediného hlasu.
Možno aj preto, aby si uľahčili koaličné rokovania, nachádzali sa volebné centrály strán v bezprostrednej blízkosti. Novinári sa medzi nimi prelievali podľa toho, ako sa menili výsledky. V tejto chvíli sa zhromažďovali u zelených, od ktorých závisela možnosť stojednotkovej koalície.
"Všetko je lepšie, ako veľká koalícia alebo vláda s pomocou komunistov," odmietol Bursík pochybnosti, či by jeho strana do krehkej vlády išla. "Musíme tam ísť za každú cenu," vyhlásil jeden z kandidátov, spevák Jiří Dědeček.
Škodoradosť v Lidovom dome
Zvrat nastal po ôsmej večer. Oznamovali ho salvy veselia v sídle sociálnych demokratov. Rozšírila sa tam správa, že vďaka volebnému systému ešte môže získať tesnú väčšinu spojenie ČSSD s komunistami. Prepočítavanie posledných stotiniek hlasov trvalo večnosť. Nakoniec z toho vyšiel pat - 100:100.
V sídle sociálnych demokratov prevládala škodoradosť. Strana síce pravdepodobne stráca moc, víťaz sa však nemá na čo tešiť. V sídle ODS, naopak, zavládlo zdesenie a smútok. Z pódia sa ho márne snažili rozohnať speváci podporujúci stranu už v predvolebnej kampani.
Priebežné výsledky pre ČSSD nevyzerali priaznivo a spočiatku pôsobili sociálni demokrati sklesnuto. Jiří Paroubek sedí v strede, vľavo je líder pražskej kandidátky David Rath. FOTO - ČTK
Autor: Praha

Beata
Balogová
