Stredo-praví a ľavica si parlament rozdelili presne 100:100. Šancu tak má iba veľká koalícia alebo vládnutie pomocou kupovania poslancov České voľby sa skončili patom. Obe potenciálne koalície, stredo-pravá, zložená z občianskych demokratov, ľudovcov a zelených, aj ľavicová majú v 200-člennej dolnej komore parlamentu po sto poslancoch.
Politológovia sa zhodujú, že je mizivá šanca, aby vznikla trvale funkčná vládna koalícia a stále častejšie spomínajú predčasné voľby.
Prezident Václav Klaus najprv v sobotu večer oznámil, že dnes zostavením novej vlády poverí lídra víťaznej ODS Mirka Topolánka. Včera už jeho poradca Ladislav Jakl hovoril, že prezident iba začne sériu rokovaní s politickými stranami, najprv s ODS, aby si vyjasnil ďalší postup.
S kúpenými poslancami
Ak by Topolánek poverenie na zostavenie vlády dostal, má dve možnosti. K 81 poslancom vlastnej strany, 13 ľudovcom a 6 zeleným musí získať aspoň jedného poslanca, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke sociálnych demokratov alebo komunistov.
Je celkom možné, že sa mu to podarí. V Čechách už niekoľko volebných období vládnu koalície, ktoré zachraňujú prebehlíci z druhej strany.
Topolánek sa môže inšpirovať aj slovenským ideovým spojencom Mikulášom Dzurindom, ktorý má v udržiavaní menšinovej vlády s pomocou poslancov "lízingovaných" z opozičných radov skúsenosti.
Sociálnodemokratická strana je tradične veľmi rozdelená. Mnohí z jej politikov majú odpor k spolupráci s komunistami a mnohých zarazilo, že Paroubek voľby spochybnil. Ak však aj pravica nejakého pretiahne na svoju stranu, pôjde o veľmi krehkú väčšinu.
Slabým článkom takejto koalície by navyše boli zelení, z ktorých mnohých priťahuje ľavica.
Sociálni demokrati sa tiež budú snažiť o podobný scenár len s opačným znamienkom. Čiže vytvoriť vládnu väčšinu s poslancom pretiahnutým z druhej strany. Takáto vláda by závisela od komunistov. A k nim majú zelení veľký odpor.
Veľká koalícia
Druhou Topolánkovou možnosťou je veľká koalícia ODS a ČSSD. Pred voľbami ju obe strany označovali za najkrajnejšie riešenie. Po voľbách ju možno znemožnil sobotným večerným vystúpením premiér Jiří Paroubek.
Veľkú koalíciu až do soboty tlačil prezident Klaus, ktorému by to okrem iného umožnilo znovuzvolenie. Veľké strany by mohli presadiť aj ústavné zmeny, o ktoré usilovali, už keď ČSSD vládla na základe takzvanej opozičnej zmluvy s ODS.
Veľká koalícia je tak stále reálnou možnosťou, aj keď je pravdepodobné, že by ju neuzatvárali terajší lídri strán. Topolánek už včera oznámil, že ak sa mu nepodarí zostaviť vládu, ponúkne strane rezignáciu.
Štvrtou možnosťou sú predčasné voľby. Najväčším problémom je v tomto prípade český ústavný systém, ktorý vyvolanie predčasných volieb takmer znemožňuje.
Autor: Praha

Beata
Balogová
