Bratislava 5. júna (TASR) - Júnové parlamentné voľby budú podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského ťažké a veľmi dôležité. Odôvodňuje to tým, že sa môže skončiť éra vládnutia politických strán, ktoré urobili Slovensko úspešnou krajinou. Poznamenal, že KDH sa bude usilovať dosiahnuť taký volebný výsledok, aby bolo pri zostavovaní budúcej vlády.
"Sme demokratický, právny štát. Máme ústavný rámec slobody, demokracie pevne fixovaný v našom právnom poriadku. Občania sa môžu cítiť slobodne. Slovensko je rešpektovanou krajinou všetkými štátmi sveta, sme v exkluzívnych zoskupeniach NATO, EÚ. A to je jednoducho to, čo vyvoláva, nech už akokoľvek by sme chceli to obchádzať, isté obavy, aby neprišla generácia politikov, politických strán, ktoré by dokázali toto úsilie, ktoré sme vložili do tohto úspechu, postupne znehodnocovať," povedal Hrušovský v rozhovore pre TASR. Je presvedčený, že vyjadrenia politikov sú istou predzvesťou, ako môže krajina po voľbách vyzerať, ak sa zásadným spôsobom zmení pomer politických síl a zloženie budúcej vlády a parlamentu.
V súvislosti s povolebným usporiadaním Hrušovský naznačil, že KDH chce ostať slobodným politickým subjektom a bude si vyberať svojho budúceho partnera na spoluprácu slobodne, ako to bolo doteraz. Je však presvedčený, že pre Slovensko by bolo dobré, keby mohla pokračovať akási obdoba pravicovej vlády po parlamentných voľbách. "KDH bude prijímať zodpovedné politické rozhodnutia. Aj o tom, s kým a za akých podmienok sme ochotní vstúpiť do rokovaní, prípadne hľadaní dohody o vytvorení budúcej vlády. O tom, ako bude možné pozične hľadať východisko pre možné zostavenie budúcej vlády, však ukážu percentá strán vo voľbách. Od toho bude závisieť všetko. Možno to budú rokovania veľmi dlhé, na Slovensku sa nepodarí vládu tak rýchlo zostaviť. A možno to budú rokovania veľmi krátke, ako to bolo po minulých parlamentných voľbách a strany sa dokážu dohodnúť rýchlo," konštatoval šéf kresťanských demokratov. Naznačil, že KDH bude záležať na čo najväčšej programovej zhode a istých ďalších dohodách, ktoré by čo najviac odstránili riziko podobného vývoja na Slovensku, ako to bolo počas tohto volebného obdobia. "Mali by to byť dohody konkrétnejšie a jasnejšie," vysvetlil svoje predstavy Hrušovský. Konkrétne podmienky prípadného vstupu do vlády neuviedol, iba konštatoval, že KDH má isté hodnoty, na ktorých uskutočňuje politiku od vzniku hnutia a od nich neustúpi.
Hrušovský na otázku, či je jeho strana pripravená po voľbách byť aj v opozícii, odpovedal, že KDH nie je stranou, ktorá by sa zľakla svojho miesta na politickej scéne. "Je to poctivé priznanie, že je prirodzeným záujmom každého predsedu politickej strany, aby strana mala svoj koaličný povolebný potenciál. Toto je mojou ambíciou, toto je mojim politickým programom do volieb. Ak by som takýto cieľ nemal, tak nemám čo na čele strany robiť," poznamenal Hrušovský. Ako dodal, vložiť sa a dať celú svoju energiu do získavania sympatií občanov pre politiku KDH pre to, aby strana bola v opozícii, by nemalo zmysel.