BILČÍK: Slovenskí politici nepozerajú za horizont vstupu do EÚ
BANSKÁ BYSTRICA 20. marca (SITA) - Slovenskí politici ani ich zázemie nepozerá za horizont vstupu do Európskej únie (EÚ), hľadia len na krátkodobé ciele, iba do parlamentných volieb. Pritom si SR musí sformulovať svoju agendu pre pôsobenie v EÚ, pretože m
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
alé štáty v nej môžu zaznamenať úspech v politike len ak sa sústredia na jeden alebo dva podstatné ciele a nebudú sa vyjadrovať a aktivizovať vo všetkom. Dnes to uviedol v prednáške na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík. Spomenul príklad Fínska, ktoré počas svojho predsedníctva otvorilo "severskú aktivitu", ktorá je ešte po rokoch stále živá.
Ako upozornil, SR nemôže čakať, že bude mať v EÚ trvalých spojencov, nech už by to boli štáty V4, Beneluxu či Nemecko, pretože partnerstvá sa uzatvárajú ad hoc, vždy ku konkrétnej otázke. Pripomenul diskusiu o rotácii predsedníctva, ktoré znejasňuje vonkajšie vystupovanie EÚ, sťažuje jej bezpečnostnú politiku a prináša priveľké množstvo priorít a cieľov, ale je však pre malé štáty často jedinou šancou, ako seba a svoje ciele zviditeľniť. Ako riešenie preto predpokladá možnosť zdieľanej rotácie či rotácie skupín štátov.
Poukázal na rozdielny pohľad politikov SR a EÚ na väzbu vstupu do NATO a EÚ, kde slovenský vplyv preceňujú a EÚ ho odmieta. Pravda je vraj niekde medzi, lebo faktom je, že veľká časť rovnakých štátov je v NATO i EÚ, aj ich rovnaké politické hodnoty a ideálnosť členstva v NATO pre EÚ. Jestvuje ale príklad neutrálnych krajín - Rakúska, Švédska a Írska a je faktom, že NATO a EÚ donedávna vôbec navzájom nekomunikovali. Bilčík tvrdil, že NATO nemá rôzne metre hodnotenia štátov, keďže Turecko je na tom ohľadom hodnôt NATO horšie ako SR, lebo Turecko vstúpilo za iných podmienok vo svete. Varoval pred tým, že podpora vstupu do EÚ je "nebezpečne vysoká", čo plynie z neinformovanosti ľudí - a po prijatí príde, podobne ako v Rakúsku, fáza vytriezvenia. V prípade NATO priznal tiež neinformovanosť ľudí, ale len do určitej miery, lebo NATO "je na vysvetľovanie jednoduchší prípad".