BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Súkromné doučovanie pred prijímačkami na vysoké školy síce dokáže uspokojiť rôznorodé potreby uchádzačov, ale môže mať aj negatívne aspekty. Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) v tejto súvislosti upozorňuje na nerovnosť šancí študentov pri prijímacích skúškach, ako aj na konflikt záujmov doučujúcich pedagógov. Typickým súkromným učiteľom je totiž vysokoškolský pedagóg a prípravné kurzy organizujú najmä vysoké školy. Študenti, ktorí majú k nim prístup, majú potom neférovú výhodu na prijímacích skúškach. Podľa SGI je táto nerovnosť závažná najmä v situácii, keď si väčšina študentov - až 87 percent myslí, že súkromné doučovanie je potrebné, lebo učebné osnovy nepokrývajú všetko učivo vyžadované na prijímačkách.
Podľa výskumu SGI 84 percent prvákov na vysokých školách verí, že zručnosti zo strednej školy im stačia na úspešnú maturitu, ale len 28 percent z nich si myslí, že im tieto vedomosti postačia aj na úspešné zvládnutie prijímačiek. V závere stredoškolského štúdia pritom využilo možnosť súkromného doučovania asi 56 percent vysokoškolských prvákov. Ako hlavné dôvody pritom uvádzajú snahu pripraviť sa lepšie na prijímačky a doplniť si medzery vo vedomostiach. Spomedzi nich sa 21 percent zúčastnilo na prípravných kurzov, 18 percent malo súkromného učiteľa a 16 percent využilo obe možnosti.
Súkromní učitelia pritom doučujú najviac cudzie jazyky, matematiku a dejepis. Zväčša ich študenti navštevujú individuálne, pričom priemerne platili za doučovanie 6 911 korún. Asi 5 000 korún stojí doučovanie odborníkom mimo školstva. Medzi 3 000 až 5 000 platili uchádzači stredoškolským učiteľom a lacnejší boli len vysokoškolskí študenti. Tí stáli priemerne 3 595 korún.
Spomenuté údaje vyplývajú zo zhrnutia výskumných zistení SGI, ktoré sú založené na dotazníkovom prieskume 926 študentov prvých ročníkov na siedmich fakultách slovenských vysokých škôl v novembri 2004.