BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Pravdepodobnosť, že by v parlamentných voľbách bolo väčšie množstvo neplatných hlasov, je podľa predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR Petra Macha nízka. Vo voľbách do Národnej rady SR býva počet neplatných hlasov pomerne malý, čo súvisí s tým, že je pomerne ťažké urobiť hlas neplatným. Hlas sa stane neplatným, ak niekto vloží do obálky hlasovacie lístky rôznych politických strán. Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do NR SR Lívie Škultétyovej za neplatný hlasovací lístok sa považuje aj lístok, ktorý nebude na predpísanom tlačive, teda neoficiálny lístok.
Hypoteticky sa podľa zapisovateľky ÚVK tiež môže stať, že v obálke bude viac hlasovacích lístkov pre tú istú politickú stranu. To by sa nemalo stať, ale ak by k tomu došlo, počíta sa pre politickú stranu len jeden hlas. Ak sú na niektorom z týchto hlasovacích lístkov zakrúžkované preferenčné hlasy pre kandidátov, počíta sa ten hlasovací lístok, na ktorom bolo odovzdaných viac prednostných hlasov. Platia však najviac štyri preferenčné hlasy. Ak by bolo v jednej obálke pre politický subjekt odovzdaných viac hlasovacích lístkov s rovnakým počtom prednostných hlasov, ale nie pre tých istých kandidátov, na prednostné hlasy sa vôbec neprihliada. .
Hlas podľa Škultétyovej platí aj vtedy, ak volič na hlasovací lístok dopíše svoje vyjadrenie, niektorého z kandidátov vyčiarkne alebo dopíše či zmení jeho meno. Ak však volič lístok popíše tak, že spochybní svoje preferenčné hlasy, rozhodne o platnosti hlasovacieho lístku okrsková volebná komisia. Ak volič zakrúžkuje, teda pridelí preferenčné hlasy viac ako štyrom kandidátom politického subjektu, je hlas v prospech politického subjektu stále platný, ale preferenčné hlasy sa nepočítajú.
Podľa zákona o voľbách do Národnej rady SR dá predseda okrskovej volebnej komisie po skončení hlasovania zapečatiť nepoužité hlasovacie lístky a obálky a následne otvoria volebnú schránku. Ak okrsková volebná komisia na žiadosť občanov použila aj prenosnú volebnú schránku, obsah schránok po ich otvorení zmieša. Okrsková volebná komisia vyberie obálky s hlasovacími lístkami z volebnej schránky, sčíta obálky a porovná ich počet so záznamami v zozname voličov. Oficiálne obálky a hlasovacie lístky, ktoré neboli v obálke, okrsková volebná komisia vylúči. Komisia vyberie hlasovacie lístky z obálok, rozdelí ich a spočíta odovzdané pre jednotlivé politické strany alebo koalície, vylúči neplatné hlasovacie lístky a zistí, koľko voličov politickej strany alebo koalície využilo právo prednostného hlasu. Okrsková volebná komisia spočíta prednostné hlasy, odovzdané jednotlivým kandidátom na hlasovacích lístkoch.
Do hlasovacích lístkov môže nazrieť každý člen okrskovej volebnej komisie. Predseda okrskovej volebnej komisie kontroluje správnosť sčítania hlasov. Ak vzniknú pochybnosti o platnosti obálky, hlasovacieho lístka alebo prednostného hlasu, rozhoduje s konečnou platnosťou okrsková volebná komisia.