Košice 6. júna (TASR) - Stále častejší výskyt povodní na Slovensku je podľa mimovládnej organizácie Ľudia a voda výsledkom nesprávnej koncepcie vodohospodárskej politiky, za ktorú nesú plnú zodpovednosť ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva. V Košiciach to dnes vyhlásil jej predseda Michal Kravčík, ktorý je v súčasnosti členom expertnej misie Európskej únie na Balkáne. Jej úlohou je hľadať riešenia narastajúcich problémov s povodňami, ktoré postihujú hraničné regióny Bulharska, Turecka a Grécka.
Kravčík pripomenul fakt, že pred niekoľkými rokmi postihovali povodne Slovensko raz za 10 či 20 rokov. Neskôr sa ich periodicita skrátila na rok a teraz trápia obyvateľov aj niekoľkokrát v roku. Zdôraznil, že riešením nie je výstavba priehrad, ako sa podsúva traumatizovaným občanom, ale komplexná integrovaná ochrana vôd, plošná revitalizácia územia a posilňovanie vodozdržnosti.
Reagoval tým na vyhlásenia, podľa ktorých povodne v Košickom kraji sú aj preto, lebo ešte nestojí priehrada Tichý potok. "Pýtam sa, kde je Ľutinka, kde Bardejov a kde ostatné zaplavené lokality? S III. stupňom bojujúci Hnilec predsa leží pod vodnou nádržou Palcmanská Maša a III. stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený aj pod priehradou Ružín. To jasne ukazuje, ako je nekoncepčne zvládnutá vodohospodárska politika," zdôraznil Kravčík. Pripomenul tiež, že všetky vodohospodárske diela na Slovensku boli navrhované podľa poznania a hydrologických parametrov z minulého storočia, podľa 50 či 100-ročných štatistických dát. "To znamená, že v súčasnosti pri zmenenom vodnom cykle sú všetky rizikové a môžu vyvolať veľmi nepríjemné situácie," dodal.
Problém podľa Kravčíka spočíva v tom, že Slovenský vodohospodársky podnik bráni akýmkoľvek alternatívnym riešeniam, presadzovaniu efektívnejších, lacnejších a rýchlejších systémov. Tvrdí, že tým znemožňuje zapájanie obcí a ďalších partnerov, ktorí by mohli pomôcť riešiť situáciu a to je v rozpore aj so strategickými dokumentmi Európskej únie. "Čo je smutnejšie, že svoje monopolné postavenie tento podnik využíva na presadzovanie lobistických záujmov, pretože dílerske ceny sú najlepšie pre kšeftovanie," dodal s poukázaním na výhodné "prehadzovanie zeminy" pri výstavbe priehrad.