BRATISLAVA 6. júna (SITA) - Návrh exprezidenta Michala Kováča zrušiť ústavným zákonom privatizáciu z obdobia Mečiarovej vlády v rokoch 1994 až 1998 je podľa kresťanských demokratov nereálny z hľadiska právnej istoty. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Anna Andrejuvová. KDH túto privatizáciu vždy považovalo za nespravodlivú a nevýhodnú pre štát. Mnohé z privatizovaných podnikov neboli schopní ich vtedajší privatizéri spravovať a predali ich tretím osobám, ktoré sa z morálneho hľadiska neprevinili, pripomínajú kresťanskí demokrati. V súvislosti so zrušením Mečiarových amnestií, ktoré tiež exprezident navrhuje, KDH zdôraznilo, že "neverí v hrubé čiary za minulosťou a preto bude opätovne presadzovať ústavný zákon o ich zrušení."
Predseda SMK Béla Bugár pre agentúru SITA zdôraznil, že treba byť opatrní v prípade rušenia privatizačných rozhodnutí z rokov 1994 až 1998. Je to závažná vec týkajúca sa majetkových práv, ktoré sa medzičasom mohli niekoľkokrát zmeniť, dodal. Bugár ďalej uviedol, že SMK nikdy nemala problém so zrušením Mečiarových amnestií a nepotrebuje na to výzvu exprezidenta Kováča ani nikoho iného.
Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš zdôraznil, že z morálneho hľadiska s týmto návrhom súhlasí, ale právne ho pokladá za nereálny. "Narážame tu, bohužiaľ, na ústavné právo na nedotknuteľnosť majetku," doplnil. Roky 1994-1998 boli pre Slovensko zlé a okrem toho, že nás obchádzali zahraniční investori, tak sa naozaj fabriky rozdávali privatizérom a tunelárom. "Títo ľudia dnes stoja za stranou Smer," vyhlásil ďalej Janiš. V tomto období je veľmi nebezpečné, aby sa politicky k moci vrátili tí, čo sa na takejto privatizácii podieľali, dodal. Janiš zdôraznil, že návrh na zrušenie amnestií v parlamente podporili a v tom teda problém nevidí.
FNM podľa slov jeho hovorkyne Tatjany Lesajovej nebude komentovať vyjadrenia politikov.