BRATISLAVA - Pravicoví voliči nemajú istotu, ako sa po voľbách zachovajú strany, ktorým dajú svoj hlas. Aj KDH, ktoré pred štyrmi rokmi jasne oznámilo, s kým do vlády pôjde a s kým nie, dnes váha.
Jasno majú KDH a SMK v tom, že nepôjdu s HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom. SDKÚ síce tvrdí, že s HDZS nechce vládnuť, ale to neznamená, že tak neurobí.
Úplne nejasný je postoj pravicových strán k ľavicovému Smeru. Žiadna z nich spoluprácu so Smerom nevylúčila. Predseda KDH Pavol Hrušovský včera nechcel odpovedať na otázku, za akých podmienok by išiel so Smerom do vlády. Hrušovský nedávno len povedal, že KDH urobí všetko preto, aby zabránilo koalícii Smeru, HZDS a SNS.
Podobne odpovedal predseda SMK Béla Bugár, ktorý považuje trojkoalíciu Smer, HZDS a SNS za "najhorší variant" a ak by po voľbách hrozil, "budeme uvažovať, ako ďalej". SMK jednoznačne odmieta len SNS a KSS. Aj spoluprácu s HZDS si však vie predstaviť len vtedy, ak bude bez Mečiara.
Podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič zopakoval známe stanovisko, že za najlepšiu vládu považujú tú, kde by boli oni, KDH a SMK. Kubovič sa opäť obmedzil len na to, že všetko sa uvidí po voľbách.
SDKÚ síce tvrdí, že nechce ísť do vlády s HZDS ani so Smerom, ale týmto výrokom súčasne pripúšťa možnosť, že s nimi do vlády pôjde.
Pred minulými voľbami sa prinajmenšom KDH správalo inak ako dnes. Ako jediná pravicová strana oznámila s veľkým predstihom, že nepôjde do vlády ani s HZDS, ani so Smerom, ale že umožní vytvorenie takej vlády, v ktorej nebude HZDS.
Vyhlásil to už v roku 2001 podpredseda KDH Vladimír Palko a zdôvodnil to tým, že volič má vedieť, "čo si vyberá, keď volí nejakú pravicovú stranu". Volič KDH vtedy naozaj vedel, že hlasom pre KDH nevolí širokospektrálnu vládu, ale prinajhoršom princíp tolerančnej zmluvy, alebo vládu čistej pravice. Teraz je KDH ticho a jeho volič pred voľbami nevie, či sa nakoniec neocitne v spolku so Smerom a ak áno, tak prečo. (sp)
Čo môžu čakať voliči od svojho hlasu?
Vládu Smeru - HZDS - SNS
Je to jedna z reálnych možností. Ani jedna zo strán sa navzájom nevylučuje, skôr pozorovať zbližovanie postojov. Smer síce tvrdí, že chce medzinárodne rešpektovanú vládu, súčasne však dodáva, že bude rokovať s každou stranou, ktorá prešla demokratickými voľbami do parlamentu.
Ak by Smeru príliš prekážala SNS, národniari by sa zrejme nezdráhali ticho podporovať vládu Roberta Fica a Vladimíra Mečiara. Ako argument im môže slúžiť sľub Jána Slotu, že urobí všetko preto, aby SMK nebola vo vláde.
Fico by bol v takom prípade podľa všetkého premiér, Mečiar by zrejme šéfoval parlamentu, odkiaľ by chcel asi opäť zaútočiť na Prezidentský palác. HZDS by súčasne prezentovalo svoju účasť vo vláde aj ako garanciu reforiem.
Vládu Smeru - KDH - SMK
Vláde opozičných strán môže predísť vstup KDH a SMK do vlády s Ficovým Smerom. Vysvetlení, prečo by KDH a SMK zvolili takýto postup, môže byť viac. Napríklad snaha zabrániť negatívnym reakciám zo zahraničia, až po obranu reforiem. Môžu tiež tvrdiť, že sa nebudú z opozície prizerať na to, ako reformy podliehajú erózii.
Obeta KDH a SMK môže mať aj "vznešenejšie" vysvetlenie, že účasťou vo vláde s Ficom robia veľa pre budúcu tvár Slovenska, ktorá by sa mohla vo vláde so Slotom a Mečiarom kriviť.
V prípade takejto ľavo-pravej vlády by sa SDKÚ ocitla v opozícii s HZDS. Pre SDKÚ by sa tým mohla vytvoriť časom veľmi dobrá pozícia pre ďalšie voľby. Veľkou otázkou však je, ako by sa prejavila vláda s Ficom na popularite KDH aj SMK.
Málo pravdepodobné vlády
Všetky iné varianty vlád sú vzhľadom na súčasný stav preferencií málo pravdepodobné. KDH i SMK nechcú ísť do vlády s HZDS, čím veľmi zúžili ďalšie možnosti. Je veľmi neisté, že by SF namiesto SNS išlo do vlády s HZDS a so Smerom, hoci SF vo vláde vylučuje Mečiara, nie HZDS.
Rovnako je málo pravdepodobné, že by bola vláda Smeru, KDH a SDKÚ. Ktovie, ako by potom premiér Dzurinda voličom vysvetľoval svoje slová, že "Fico je kovaný boľševik".
Tzv. veľká koalícia, ktorú pred časom spomínalo SF, že by vznikla vláda Smeru - HZDS - SDKÚ, je z ríše až neuveriteľných a pre SDKÚ by to bolo popretie toho, čo jej politici doteraz hovorili o Mečiarovej ére.
Ideálnym riešením by pre pravicu bola vláda SDKÚ-KDH-SMK-SF. Na tú však zatiaľ podľa prieskumov chýba dostatok hlasov. Podmienkou je preferenčné posilnenie všetkých strán vrátane SF, ktoré sa ocitlo v problémoch pre spory okolo Branislava Opaterného. (sp)