BRATISLAVA - Popri oficiálnych kampaniach strán prebiehajú na Slovensku aj desiatky menších, ktoré si robia jednotliví kandidáti. Buď veria, že s pomocou preferenčných hlasov preskočia svojich kolegov na kandidátke, alebo len chcú - ako sami hovoria - pomôcť svojej strane.
Nový volebný zákon umožňuje voličom ľahšie ako v minulosti zamiešať poradím na kandidátkach strán.
Veľa kandidátov si zriadilo vlastné internetové stránky, čo je najlacnejší spôsob kampane. Urobilo to takmer 20 ľudí z HDZS, ale aj viacerí kandidáti SDKÚ, KDH i SF. Strany im umožnili, aby ich prípadný sympatizant mohol nájsť priamo cez ich vlastné internetové stránky.
Desiatky ďalších však investujú do svojej kampane relatívne veľké sumy. Podpredseda HDZS Viliam Veteška má síce číslo 4 na kandidátke, ale zaplatil si asi 100 bilbordov, ktoré vidno po celom Slovensku. Investoval vyše milión korún.
Veteška tvrdí, že predseda HDZS Vladimír Mečiar s tým nemá žiadny problém. "Aký spor medzi mnou a Mečiarom? Veď to pomáha HZDS. Keď niekto dôveruje Veteškovi, dôveruje HZDS," povedal.
Plagáty si dal urobiť a vyvesiť aj Tibor Mikuš s číslom 10 na kandidátke HZDS, ktorý tým vraj tiež pomáha strane a plánuje na kampaň minúť asi pol milióna.
V SDKÚ sa vrhol do vlastnej kampane Ján Rusnák s číslom 33. Má plagátiky v električkách v Bratislave a na východe si zaplatil aj niekoľko bilbordov. Bude ho to stáť asi pol milióna, ale podľa Rusnáka "politik nemá čakať so založenými rukami, že mu kampaň urobí strana".
Kandidáti sa snažia každý podľa svojich možností. FOTO - ARCHÍV
Vlastnú kampaň si robí aj jeho stranícky kolega Tomáš Galbavý, ktorý si však objednal len "podpiskarty". Chodí aj na veľké mítingy SDKÚ, hoci dopravu a ubytovanie si platí sám. Celé ho to vyjde asi na 100-tisíc.
V Smere si vlastnú kampaň nerobí takmer nikto, podľa hovorkyne Silvie Glendovej možno len niektorí kandidáti z regiónov. Nie sú aktívni ani na internete, jednou z mála výnimiek je poslanec Róbert Madej.
Aj v SMK sú podľa hovorkyne Lívie Solymos súkromné kampane či bilbordy skôr ojedinelé. Podľa našich informácií má spomedzi ľudí z SMK jednu z najväčších kampaní starosta Veľkých Raškoviec Elemér Jakab s číslom 21.
V SF sa nájdu kandidáti s vlastnou kampaňou, ale podľa straníckej dohody majú ich bilbordy dodržať formu kampane celého SF. Košičan František Zika s číslom 12 si kúpil okolo 20 bilbordov, ale koľko ho to bude stáť, nepovedal. Zika tvrdí, že mu ide najmä o pomoc strane.
V KDH je aktívny najmä bývalý pokladník strany Peter Gabura s číslom 77. V Bratislave vidieť jeho bilbordy a podľa našich informácií si nechal vyrobiť napríklad nálepky na autá.
Číslo 54, Peter Stach z KDH, sa snaží voličov osloviť cez e-maily a využíva bociana ako maskota strany. "Krúžkujte tohto vtáka," oslovuje Stach voličov na internete.
Jeho stranícka kolegyňa Mária Sabolová zasa ponúka návštevníkom svojej webovej stránky tucet rodinných kuchárskych receptov.
Kandidát HZDS Anton Blajsko na internete zasa dáva na obdiv, ako vyzeral kedysi v plavkách i v kroji.
Sociológ: Prekrúžkovať sa podarí len niekoľkým
Hoci od posledných volieb sa zvýšila šanca, že sa kandidáti "prekrúžkujú", poradie sa zmení len v niekoľkých prípadoch, myslí si sociológ Pavel Haulík. "Aj teraz má šancu len niekto mediálne známy," pred ktorým sú na kandidátke menej známi ľudia.
Haulík ako možný príklad uvádza Katarímu Tóthovú, ktorá je až na 30. mieste kandidátky HZDS. "Okresní stranícki predsedovia", ktorí sa často pokúšajú mať vlastnú kampaň vo svojich regiónoch, majú podľa analytika len malú šancu. Krajina je totiž jediným volebným obvodom. pozíciu.
V minulých voľbách v roku 2002 bolo na "prekrúžkovanie" treba 10 percent preferenčných hlasov, dnes stačia tri. (knm)

Beata
Balogová
