Bratislava 21. marca (TASR) - Vláda SR dnes popoludní mimoriadne prerokuje dva návrhy nariadení o odbornej spôsobilosti a ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve. Oba návrhy, ktorých cieľom je zosúladenie slovenských zákonov s legislatívou Európskej únie (EÚ) v kapitole Slobodný pohyb osôb vzájomné uznávanie odborných kvalifikácií, predkladá minister zdravotníctva SR Roman Kováč. Mimoriadne rokovanie vlády sa netradične uskutoční v priestoroch Národnej rady SR.
Prvé nariadenie o odbornej spôsobilosti upravuje smernice v súvislosti so vzájomným uznávaním odborných kvalifikácií, týkajúcich sa lekárov, zubných lekárov, farmaceutov, sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť a pôrodných asistentiek.
V návrhu nariadenia sa odborná spôsobilosť pracovníkov v zdravotníctve rozlišuje na odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností v podobe ustanovenia požadovaného stupňa vzdelania, získania odbornej zdravotníckej praxe, ďalej na odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností v podobe získania diplomu o špecializácii a na odbornú spôsobilosť na výkon certifikovaných pracovných činností v podobe získania certifikátu.
V súlade s aproximačnými požiadavkami sa konkretizuje dĺžka výučby v študijných odboroch kategórií zdravotníckych pracovníkov, ktoré patria medzi takzvané regulované povolania - lekár, zubný lekár, farmaceut, sestra a pôrodná asistentka - v zmysle predpisov EÚ do podoby počtu rokov a hodín, a upravuje sa zoznam príslušných študijných odborov.
Z potreby aproximácie práva vyplynula požiadavka stanoviť stupeň vzdelania pre sestry minimálne na úrovni vyššieho odborného vzdelania. Z uvedeného dôvodu bolo potrebné nájsť riešenie pre pracovné uplatnenie tých sestier, ktoré doposiaľ získali alebo získajú odbornú spôsobilosť na výkon povolania sestry ukončením úplného stredného odborného vzdelania na strednej zdravotníckej škole. Od 1. apríla, kedy začne platiť zákon o verejnej službe by totiž asi 30 tisíc sestier nebolo možné ďalej zamestnávať, nakoľko zákon o verejnej službe nepripúšťa výnimku zo vzdelania.
V návrhu nariadenia vlády o ďalšom vzdelávaní pracovníkov v zdravotníctve sa upravujú jednotlivé formy ďalšieho vzdelávania pracovníkov v zdravotníctve, ktorými sú nástupná odborná prax, príprava na výkon práce v zdravotníctve iných zdravotníckych pracovníkov a iných odborných pracovníkov v zdravotníctve, príprava na výkon certifikovaných pracovných činností, špecializačná príprava a sústavné vzdelávanie.
V súlade s požiadavkami praxe sa tiež určuje, že ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve organizuje Slovenská postgraduálna akadémia medicíny, ktorá spolupracuje s príslušnými stavovskými organizáciami prípadne ďalšími organizáciami. Tá bude aj započítavať nástupnú odbornú prax a odbornú zdravotnícku prax na účely špecializačnej prípravy v príslušných špecializačných odboroch. Upravuje sa tiež zoznam a názvoslovie špecializačných odborov. Oproti v súčasnosti platnej úprave sa tiež podrobnejšie upravuje povinnosť pracovníka v zdravotníctve sústavne sa vzdelávať a upravujú sa zložky sústavného vzdelávania.