BRATISLAVA 8. júna (SITA) - Skúsenosti, ktoré slovenskí diplomati a mimovládne organizácie nadobudli pri pôsobení na Balkáne, sa dajú veľmi dobre využiť aj v Iraku a iných krajinách Blízkeho východu. "My, Slováci, máme v živej pamäti, čo je to zmena režimu, vieme sa do nich (Iračanov) vžiť. Navyše, Slovensko nemá minulosť koloniálnej mocnosti, čo by mohlo vzájomné vzťahy zaťažovať nedôverou," povedala dnes na konferencii Bratislavské dialógy o Iraku Klára Novotná z oddelenia pre Blízky východ, Áziu a Afriku Ministerstva zahraničných vecí SR. Slovensko síce ku krajinám Blízkeho východu necíti až takú kultúrnu blízkosť, no to sa dá podľa nej prekonať, napríklad aj výmennými stážami pre študentov.
Konferencia, ktorú organizovala Nadácia Pontis, bola podľa jej účastníkov prvým podujatím tohto druhu, na ktorom o možnostiach, ako by Slovensko prispelo k rozvoju Iraku, diskutovali za jedným stolom predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí, obrany, mimovládneho sektora aj hospodárskych kruhov. Milan Nič z nadácie Pontis uviedol, že akcia nemala nijaký politický podtón a bola pripravovaná dlho predtým, než predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že ak vyhrá voľby, stiahne slovenských vojakov z Iraku.
Úloha slovenských vojakov pôsobiacich v Iraku je podľa riaditeľa odboru obrannej politiky a medzinárodných vzťahov Ministerstva obrany SR Vladimíra Jakabčina čisto humanitárna. Jakabčin preto nerozumie názoru, ktorý je vo verejnosti rozšírený, že by slovenskí vojaci mali byť čím skôr stiahnutí do vlasti. "Všetkým tým, ktorí spochybňujú našu vojenskú prítomnosť v Iraku, by som odporúčal zamyslieť sa nad otázkou, čo môže byť zlé na tom, že slovenskí ženisti odmínovávajú iracké územie, predchádzajú smrti, predchádzajú zabíjaniu," povedal Jakabčin.
Podľa Novotnej sa Slovensko podieľa na tvorbe podporného programu pre Irak, ktorý vzniká v Bruseli a práve v týchto dňoch sa finalizuje. Pôjde najmä o podporu "menej nákladných, no vysoko účinných projektov". Realizovať ich budú najmä "privilegovaní partneri" - mimovládne organizácie a iné subjekty, ktoré budú schopné v krajine pôsobiť dlhodobo. "Je to aj výzva do našich vlastných slovenských radov," povedala Novotná.
Podľa Niča, programového riaditeľa Pontisu, je Irak štátom, kde je "najotvorenejšia situácia" spomedzi krajín Blízkeho východu. Práve preto je potrebné mu pomáhať. To, kto ovládne krajiny arabského sveta, či to budú demokratické vlády alebo diktátori či islamskí fundamentalisti, je totiž podľa Niča jednou z najdôležitejších otázok budúcnosti.
Predstavitelia mimovládneho sektora na štvrtkovej konferencii vyjadrili nádej, že slovenské angažovanie sa v Iraku, ako aj spolupráca mimovládneho sektora s vládou v tejto veci, bude pokračovať aj po parlamentných voľbách.
nr;tt;kh