Bratislava 21. marca (TASR) - Novela zákona o záchytných izbách by mala nájsť nový spôsob ich financovania. Obce totiž najmä v ekonomicky slabších regiónoch SR nedisponujú peniazmi na prevádzku tzv. záchytiek. Preto často nemajú kam umiestniť ľudí, ktorí pod vplyvom alkoholu rušia verejný poriadok.
Vzhľadom na to, že prioritne ide o poriadkové následky, novelu pripravuje Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s rezortom zdravotníctva. Podľa hlavného experta Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre drogové závislosti Františka Okruhlicu je eminentný záujem na prijatí novely ešte v tomto volebnom období.
Problém alkoholizmu sa dostal v 90. rokoch do úzadia. Pozornosť verejnosti sa sústredila najmä na drogové závislosti a škodlivé účinky fajčenia, konštatoval Okruhlica na tlačovej besede v rámci 8. stretnutia národných koordinátorov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európsky alkoholový akčný plán, ktoré sa dnes začalo v Bratislave. MZ SR sa v rámci akčného plánu snaží zvýšiť dostupnosť protialkoholickej liečby. Účinne spolupracovať by však podľa Okruhlicu mali aj ostatné rezorty, napríklad ministerstvo financií účinnou daňovou politikou a ministerstvá vnútra a spravodlivosti dôsledným postihovaním trestnej činnosti, spojenej s alkoholom.
Hlavný expert MZ upozornil na to, že aj na Slovensko sa dostáva trend kombinácie drog či liekov s alkoholom, ktorý prevláda najmä u mladej generácie krajín Európskej únie (EÚ).
Podľa riaditeľa odborných programov WHO Roberta Bertoliniho stúpa konzumácia alkoholu u mladých ľudí najmä v severských štátoch. Trendom je zvýšená nárazová intenzita pitia cez víkendy. Za alarmujúce považuje, že zároveň rastie počet úmrtí a trestných činov spojených s alkoholom. Každé štvrté úmrtie ľudí vo veku 15 až 29 rokov má spojitosť s alkoholom, zdôraznil.
Bertolini tiež potvrdil rastúcu popularitu tzv. mixu drog s alkoholom. Zvyšuje sa aj podiel alkoholičiek u tehotných žien. Napriek tomu však v západoeurópskych štátoch spotreba alkoholu klesá. V strednej a východnej Európe a v krajinách bývalého ZSSR naopak rastie.
Šéf generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Úradu vlády SR Alojz Nociar upozornil na postupy výrobcov, ktorí sa snažia, aby si na alkohol zvykala najmladšia generácia. Výrobu broskyňového piva či jogurtu s príchuťou alkoholu považuje za veľmi neférový spôsob skrytej manipulácie detí na chute, na ktoré sú zvyknuté.