Také sú prepočty z monitoringu agentúry TNS SK, Aliancie Fair-play, klubu reklamných agentúr na Slovensku (KRAS) a informácií SME od agentúr, ktorých sa monitoring netýkal. Michal Ruttkay z KRAS odhaduje, že "určite je ich viac ako triíc".
SDKÚ priznala, že na tento typ kampane minula 19,2 milióna, čo môže byť podľa Ruttkaya reálne číslo. "Chýba tam produkcia. Oni majú strašne veľký počet prelepov a variantov," povedal. To by túto sumu ešte zvýšilo.
Približne 400 bilbordov malo v máji SF, zhruba po 390 si zaplatilo HZD a KDH, nasledoval Smer s vyše 380 bilbordmi, HZDS s 360. SNS približne 150, okolo 90 SMK.
TNS počítala náklady na bilbordy ako cenníkové - teda 6000 Sk za plagát a mesiac. V reklamných agentúrach nám potvrdili, že v prípade objednávky vyšších počtov bilbordov ide ich cena výrazne dolu a že jeden kus môže byť aj menej ako polovičná.
Do týchto počtov bilbordov sa nezaratávajú tzv. citybordy, teda prenosné reklamné plochy, ktorých sú vo väčších mestách desiatky. Nepočítajú sa do nich ani tzv. bigbordy a megabordy - plochy ešte väčšie ako bilbord, ktorých prenájom sa pohybuje až okolo 50-tisíc za mesiac.
Konečnú sumu, ktorú strany dali do "plagátovej" časti kampane, teda možno iba odhadovať.
TNS monitorovala aj takmer stovku tlačených periodík. V apríli dala podľa odhadov na kampaň najviac strana Nádej - až okolo dvoch miliónov. Nasledovala ďalšia mimoparlamentná strana Prosperita Slovenska s odhadom na 1,3 milióna a SDKÚ s kampaňou takmer za milión.
V máji sa počet inzerátov v tlači prudko zvýšil a podľa prepočtov TNS najviac zaplatil Smer (asi 2,2 milióna) a podobnú sumu dala Prosperita Slovenska. Okolo dvoch miliónov mohla za reklamu utratiť SMK a 1,8 KDH. Nasledovalo SF, Nádej a SDKÚ s reklamami v približnom objeme okolo 1,2 milióna.
Čo strany podľa Aliancie Fair-play zamlčali
ANO
- inzerciu v Košickom korzári, reklamu v kinách, náklady na propagačné materiály a plagáty,
- presné počty bilbordov, výrobu darčekových predmetov, odmeny pre umelcov,
- v správe sa neuvádza, či sú v nej zahrnuté aj megabordy, ktorých je na Slovensku niekoľko, náklady na mítingy pôsobia podhodnotene.
HZDS
- uvádzajú, že nemali inzerciu v tlači, aj keď mali inzerát v periodiku Tele plus,
- nie je jasné, či do výdavkov zahrnuli aj odmeny agentúram, umelcom, výrobu bilbordov.
KDH
- aj keď uviedli, že inzerciu v tlači nemali, bola v Košickom korzári i v Plus 7 dní,
- nie je zrejmé, či boli v správe aj výdavky na stranícke noviny, maskota, odmenu agentúre.
KSS
- správa neobsahuje adresy darcov, ako to vyžaduje zákon.
Smer
- keďže Andy Kraus a Peter Marcin vyhlásili, že Smeru robia kampaň zadarmo, mali by byť zapísaní v zozname darcov, čo nie sú,
- zo správy nie je zrejmé, či náklady zahŕňajú aj stranícke noviny,
- uvádzajú náklady na "video" 400 Sk, čo je podozrivo nízka suma.
SDKÚ
- priznávajú iba výdavky na regionálnu inzerciu, podľa monitoringu ale mali inzerciu v Záhradkárovi slovenskom, Markíze a v Živote v trhovej hodnote asi 1,5 milióna,
- neuviedli náklady na dizajn internetovej stránky, odmeny pre agentúru, výrobu darčekových predmetov,
- uvádzajú, že výroba propagačných CD, ktoré sa rozdávajú na mítingoch, bola 45-tisíc, čo je podozrivo nízka suma.
SF
- neuvádzajú dodávateľov propagačných služieb, odmeny agentúram, grafické návrhy ani náklady na stranícke noviny.
SMK
- chýbajú informácie o dodávateľoch služieb, počtoch reklamných plôch, grafických návrhov, výrobe propagačných predmetov a odmene agentúre.
SNS
- chýbajú údaje o odmene reklamným agentúram za návrhy propagačných materiálov, plagátoch a bilbordoch aj o konkrétnych počtoch predmetov.

Beata
Balogová
