Brusel 9. júna (TASR) - Kvalita vody na kúpanie na Slovensku sa v uplynulom roku v porovnaní s rokom 2004 značne zlepšila, hoci vyše polovica jazier, riek a vodných nádrží ešte stále nespĺňa európske požiadavky. Vyplýva to z pravidelnej správy o kvalite vody na kúpanie, ktorú dnes zverejnila Európska komisia pred začiatkom kúpacej sezóny.
V prípade Slovenska správa zahŕňa hodnotenie 39 prírodných kúpalísk. V porovnaní s rokom 2004 slovenské úrady vyradili z oficiálneho zoznamu takmer 42 percent takýchto miest.
Počet lokalít na kúpanie, ktoré spĺňajú minimálne štandardy EÚ, sa minulý rok síce zdvojnásobil na 46,2 percenta, no horšia situácia je len v Poľsku a Maďarsku.
Odporúčané hodnoty spĺňa 36 percent slovenských prírodných kúpalísk. Dovedna 53,8 percenta skúmaných vodných plôch nespĺňa minimálne štandardy, pričom v prípade 36 percent sa neuskutočnilo dostatočné testovanie. Podiel vodných plôch, kde je kúpanie zakázané, sa minulý rok znížil z 18 na 7,7 percenta.
Najlepšie hodnotenie splnenie odporúčaných štandardov - dostali bratislavské Zlaté piesky, Liptovská Mara, Bukovec, Ružiná-Divín, Delňa, Vinianske jazero, Šulianske jazero, Vojčianske jazero a niekoľko kúpacích lokalít na Veľkej Domaši a Zemplínskej Šírave. Aspoň minimálne štandardy spĺňajú Počúvadlianske jazero, Veľké kolpašské jazero, Dolnohodrušské jazero a Zemplínska Šírava-Biela hora.
Správa EK vychádzajúca z hodnotenia takmer 21.000 miest na kúpanie, pričom v 14.230 prípadoch ide o pobrežné oblasti, konštatuje, že väčšina prírodných kúpalísk v únii zodpovedala v uplynulom roku minimálnym štandardom. Zatiaľ čo ich spĺňa 96 percent miest na pobreží, podiel takýchto miest vo vnútrozemí aj naďalej klesá.
V minulom roku sa v porovnaní s rokom 2004 zaznamenal pokles na 86 percent. Dôvodom je najmä nedostatočná kontrola kvality vôd. EK aj tento rok vyjadrila poľutovanie nad tým, že v prípade lokalít na kúpanie, ktoré nespĺňajú predpísané podmienky, úrady často uprednostnia ich zatvorenie alebo zákaz kúpania namiesto toho, aby odstránili príčiny ich znečistenia.
Spomedzi dovolenkových destinácií je najvyššia kvalita vody na kúpanie v Grécku a na Cypre, kde všetky hodnotené pláže spĺňajú požadované hodnoty. V prípade Francúzska sú minimálne štandardy splnené na 96,9 percenta, v Španielsku je to 99,1 percenta, v Taliansku 93,8 percenta a v Portugalsku 97,6 percenta hodnotených lokalít.
Ďalšie informácie možno nájsť na stránke http://www.ec.europa.eu/water/water-bathing/index_en.html.