BRATISLAVA - Pekné počasie aj majstrovstvá sveta vo futbale môžu znížiť volebnú účasť. Najmä nerozhodnutí alebo ľahostajnejší môžu dať 17. júna prednosť sledovaniu futbalu v televízii.
Počasie vo volebný deň by malo byť veľmi teplé. Podľa Rastislava Čičmanca z SHMÚ sa začne na začiatku budúceho týždňa postupne otepľovať. V sobotu by mohlo byť až 29 stupňov Celzia, hoci skôr polooblačno s možnými prehánkami.
Nerozhodnutých je podľa sociológa Pavla Haulíka dosť. "Myslia si, že nie je šanca na zmenu, iní sú zasa presvedčení, že volebný výsledok bude aj bez ich hlasu rovnaký ako s ich hlasom."
V deň volieb vysielajú televízie od tretej poobede tri zápasy, posledný sa skončí po zatvorení volebných miestností. Pre slovenských fanúšikov je atraktívny podvečerný súboj Česka s Ghanou a večerný duel Talianska s USA.
Ivan Fečík z odboru mediálneho výskumu SRo hovorí, že keď majú voľby veľmi silnú tému, ako napríklad v roku 1998, voličská účasť býva veľká bez ohľadu na futbal či hokej. "Ak voľby nemajú veľkú zápletku a mnohí sú z politiky znechutení, úlohu pri účasti zohrávajú aj druhoradé faktory."
Fečík pripomenul, že v Česku pred voľbami v roku 2002 tri víkendy pršalo a vyčasilo sa práve cez voľby. "Pražania nasadli do áut a vyrazili na chalupy. ODS vtedy v Prahe výrazne stratila. Tieto vplyvy sú naozaj reálne, ale nie je to primárny dôvod na neúčasť."
Haulík aj Fečík si myslia, že na voličskú účasť bude mať vplyv aj "jednodňovosť" volieb. V minulosti sa voľby začínali v piatok, končili sa v sobotu, tento rok budú len v sobotu.
"Ak pôjde volič dopoludnia von, popoludní si popri sledovaní futbalu bude stále hovoriť, že ešte má čas ísť voliť, tak sa zapozerá a nakoniec z domu do volebnej miestnosti nepôjde. Futbal tu treba vnímať ako konkurenčnú aktivitu," povedal Haulík.
Odhad účasti: 50 percent
Sociológ Haulík očakáva v tomto roku nižšiu volebnú účasť. Kým v roku 2002 to bolo 70 percent, 17. júna 2006 príde k volebným urnám podľa jeho odhadu len okolo 50 percent. Počasie je pritom len jedným z faktorov nižšej účasti. Haulík odhaduje, že teplý deň by mohol znamenať zníženie počtu hlasujúcich "najmenej o 2 - 3 percentá".
Podľa analytika hrá v neprospech účasti aj fakt, že teplé počasie prišlo tento rok neskoro a ľudia si ho budú chcieť vychutnať. "Pôjdu von a pre voľby sa nebudú vracať." Každé percento nad 50 percent by podľa jeho slov bolo veľmi slušným výsledkom. Pri takejto účasti by mohli podľa analytika získať hlavne SDKÚ.
Aféry sa asi neobjavia
Podľa Haulíka doterajší priebeh kampane nenasvedčuje, že by sa pred jej záverom mohol objaviť škandál, ktorý by ovplyvnil výsledok volieb. Kampaň totiž bola "tichá, pokojná, mdlá, nezáživná a predovšetkým nebojovná". Aj prípadný škandál by však podľa jeho slov mohol mať vplyv na voličskú účasť. Na niečo takéto by mohli byť citlivé strany s menším počtom stabilných voličov, ako napríklad SF.
Prípadom, keď do kampane zasiahla aféra zdanlivo veľkých rozmerov, boli minulotýždňové voľby v Česku. Krátko pred voľbami sa tam totiž objavili podozrenia, že predstavitelia ČSSD bránili vyšetrovaniu káuz spojených s podplácaním a dokonca i s vraždou. Médiá tiež dostali údajne tajné nahrávky šéfa ODS.
Ak by sa na Slovensku objavili až takéto vážne prípady, podľa politológa Miroslava Kusého by na výsledok volieb istý vplyv mať mohli. Odhaduje, že hlasovať príde 50 až 60 percent voličov.
Záver má byť veľkolepý
Strany chystajú na posledný týždeň pred voľbami záverečné mítingy i návštevy zahraničných hostí.
Podľa informácií SME by mali do Bratislavy prísť dvaja úradujúci a jeden nádejný premiér.
Smer bude mať záverečný míting v stredu na nábreží Dunaja. Podľa šéfa kampane Mareka Maďariča sa na ňom zúčastní český premiér Jiří Paroubek.
SDKÚ kampaň zakončí na Hviezdoslavovom námestí. Podľa informácií SME by sa na ňom mohol zúčastniť rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel i predseda českej ODS Mirek Topolánek.
(rf, knm)