BRATISLAVA 10. júna (SITA) - V parlamentných voľbách, ktoré sa konajú už na budúcu sobotu, 17. júna, môžu voliči voliť len na základe občianskeho preukazu. V prípade, že volič požiadal o vydanie voličského preukazu, musí po príchode do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu a aj voličského preukazu. Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lívia Škultétyová pripomína, že voliť sa dá iba na občiansky preukaz. Nový zákon o parlamentných voľbách, na rozdiel od predchádzajúcej úpravy, vylučuje možnosť preukázať svoju totožnosť vo volebnej miestnosti pasom alebo na základe toho, že volič je známy členom volebnej komisie. Pritom pas mohli pri predchádzajúcich parlamentných voľbách použiť len voliči, ktorí nemali na Slovensku trvalý pobyt. Voliča, ktorý predloží aj voličský preukaz, komisia zapíše a preukaz mu zoberie. Ak volič príde do príslušnej volebnej miestnosti podľa miesta trvalého pobytu a nie je zapísaný v zozname voličov, okrsková volebná komisia ho na základe občianskeho preukazu dopíše do oboch rovnopisov zoznamu voličov.
Po tom, ako okrsková volebná komisia vyznačí voliča v zozname voličov, dostane volič hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Každý volič musí pred hlasovaním upraviť hlasovacie lístky v priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov, za tzv. plentou. Okrsková volebná komisia voličovi neumožní hlasovať inde než za plentou. Volič by mal do obálky vložiť jeden hlasovací lístok a dať tým svoj hlas ním vybratému politickému subjektu. Na hlasovacom lístku môže zakrúžkovaním poradového čísla dať najviac štyrom kandidátom prednostný hlas. Následne obálku s hlasovacím lístkom vhodí do volebnej schránky, nazývanej aj volebná urna.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby podľa jeho pokynov upravil hlasovací lístok a vložil do obálky. Voličom nesmú upravovať hlasovacie lístky členovia okrskovej volebnej komisie. Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iný volič, ale taktiež to nemôže byť člen volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Stačí, ak v deň volieb požiada svojho príbuzného, známeho či suseda, aby vo volebnej miestnosti oznámil okrskovej volebnej komisii, že žiada o hlasovanie do prenosnej urny. Požiadať o to treba tú okrskovú volebnú komisiu, pod ktorú volič patrí podľa miesta svojho trvalého bydliska. Vyslaní členovia okrskovej volebnej komisie zabezpečia tajnosť hlasovania. Okrsková volebná komisia vyznačí účasť týchto voličov na hlasovaní hneď po návrate svojich členov s prenosnou volebnou schránkou do volebnej miestnosti. Voliť môžu aj voliči v zdravotníckych, sociálnych a obdobných zariadeniach ako aj v celách policajného zaistenia alebo vo väzbe. Podmienkou je, aby boli buď v okrsku, do ktorého patria podľa svojho trvalého bydliska, alebo aby mali voličský preukaz. Možnosť voliť im zabezpečí v spolupráci s vedúcim príslušného zariadenia okrsková volebná komisia, v ktorej obvode je toto zariadenie.
Voliči, ktorí chcú v sobotu 17. júna voliť a vedia, že nebudú v mieste svojho trvalého bydliska mali by čo najskôr požiadať o vydanie voličského preukazu. Volič môže obec požiadať o vydanie voličského preukazu osobne alebo prostredníctvom ním splnomocnenej osoby. Škultétyová odporúča, aby všetci tí, čo nebudú voliť vo volebnom okrsku, do ktorého patria, požiadali o vydanie preukazu najneskôr v stredu 14. júna v úradných hodinách obce. Obec im vydá voličský preukaz hneď v deň podania žiadosti a pri vydaní voličského preukazu voliča vyčiarkne zo zoznamu voličov s poznámkou, že mu vydala preukaz. Vyčiarknutie platí iba na čas volieb.