Praha 10. júna (TASR) - Podarilo sa mu to, čo málokomu zo stredoeurópskych politikov: v kresle slovenského premiéra strávil osem rokov. Jeho vlády vytiahli Slovensko z izolácie, zaistili mu vstup do EÚ a NATO a realizovali radu reforiem. Prieskumy však označujú Mikuláša Dzurindu za jedného z najmenej populárnych politikov, píše dnešné vydanie českého denníka Mladá fronta Dnes na úvod rozhovoru so slovenským premiérom.
"Robím všetko preto, aby sme mohli dokončiť naše reformy. Je mi jedno, kto sa stane premiérom a sadne si do vlády, bol by som ale nešťastný, keby budúci kabinet zrušil rovnú daň alebo dôchodkovú reformu," hovorí premiér, konštatujúc, že optimálne by bolo, keby hodinu po voľbách našli k sebe cestu tri strany súčasnej vládnej koalície a dohodli sa na spoločnom postupe.
Treba však vyčkať na rozhodnutie voliča, dodáva Dzurinda a zdôrazňuje, že do vlády nepôjde ani s Vladimírom Mečiarom, ani s Róbertom Ficom.
Premiér síce priznáva, že boli zákony, ktoré podporil Smer aj HZDS, zároveň však hovorí, že najväčšou hrozbou pre reformy je spojenectvo HZDS a Smeru.
"Keď budú mať Mečiar s Ficom dostatok hlasov, vládu zostavia aj sami. Neprídu ani vtedy, pokiaľ pocítia, že majú dostatok hlasov s podporou komunistov alebo nacionalistov," hovorí M. Dzurinda. Tvrdí, že Mečiar je skúsenejší a veľa vecí pochopil. Zároveň však pripomína, že HZDS sa stále nedištancovalo od nevysvetlenej vraždy Róberta Remiáša či únosu Michala Kováča ml.
Za svoj neúspech označuje Dzurinda neukončenosť reforiem v oblasti zdravotníctva a vysokých škôl.
Na otázku, že reformy síce zahraničie vníma pozitívne, zato väčšina Slovákov by jeho vládnutie ohodnotila štvorkou alebo päťkou Dzurinda odpovedá: "Ja som služobníkom, pre mňa je kľúčové, či moja práca prináša výsledky alebo zmätky, a keď vidím, že máme najrýchlejší hospodársky rast v Európe, zvyšujú sa mzdy, vytvorili sme 130.000 pracovných príležitostí, tak myslím, že Slovensko má vyhliadky...Keby Slovensko netiahli ekonomickí lídri, nedarilo by sa ani obyčajným ľuďom, reformy sú dobré pre všetkých."
V závere rozhovoru kritizuje svojho politického oponenta Róberta Fica, ktorý pokiaľ bude chcieť splniť, čo sľubuje, sa bude musieť stať buď Davidom Copperfieldom alebo zadlžiť krajinu.
"Nepodceňujem ho, niektoré záväzky už dokonca podpísal odborárom a sľúbil veľmi nebezpečné veci, napríklad zrušiť dnešný zákonník práce. Napriek tomu si trúfam tvrdiť, že slovenská kampaň je vecnejšia a pokojnejšia ako bola česká," uvádza Dzurinda.
Na otázku, či nepošramotí vzťahy medzi oboma krajinami to, že Fico varoval pred Dzurindovými reformami v ČR voličov ČSSD, slovenský premiér odpovedal: "Premiéri prichádzajú a odchádzajú, krajiny zostávajú. Strašiť pravicovou vládou je trápne. Nálepky používa iba slaboch, pretože nemá iné riešenie. Viete, prečo to robí? Pretože je prázdny," dodáva v rozhovore pre MFD M. Dzurinda.