"Kvalitná príprava na členstvo v eurozóne však môže sama o sebe priniesť podstatné výhody," uviedol dnes Maňka pre agentúru SITA. Zároveň dodal, že nové štáty Európskej únie dosahujú vysoký hospodársky rast, s čím sa aj počítalo. "Veď to je jediný spôsob, ako sa slabšie ekonomiky môžu približovať k vyspelým štátom. Ale sú tu aj ďalšie kritériá a je treba myslieť aj na ich udržateľnosť," poznamenal Maňka.
Základom celého procesu by mali byť podľa Maňku nielen kritériá, uložené Maastrichtskou zmluvou, ale aj spravodlivé a rovnaké zaobchádzanie so všetkými zúčastnenými krajinami. Vo vzťahu k Slovensku podľa Maňku súčasná vláda zanedbala štrukturálnu zmenu pri odstavení dvoch reaktorov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. "Dlhé roky vláda na Slovensku nerieši koncepciu energetiky a výpadok Bohuníc môže priniesť ďalšie zvýšenie cien elektrickej energie, ktorá už dnes na Slovensku je najdrahšia spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Bude to mať vplyv na hladinu inflácie na Slovensku, ktorá sa ukazuje ako najväčším problémom vstupu do Európskej menovej únie," dodal Maňka.
Maastrichtská zmluva určuje, že dva roky sa mena po zafixovaní na euro nemôže odchýliť od fixovaného kurzu o viac ako 15 percent v žiadnom smere. Inflácia v krajine nemôže byť vyššia o viac ako 1,5 percenta ako je priemer v troch krajinách eurozóny s najnižšou mierou inflácie. Úrokové miery sa nemôžu od priemeru úrokových mier v troch krajinách s najnižšou mierou inflácie líšiť o viac ako dve percentá. Deficit verejných financií nesmie prekročiť tri percentá HDP danej krajiny a dlh verejné sektora musí byť nižší, ako 60 % HDP.