SME

Slovenský film prežíva obdobie hlbokej recesie

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Režisér a scenárista Miloslav Luther vníma súčasný stav slovenskej kinematografie veľmi citlivo. "Dá sa pomenovať obdobím hlbokej recesie, pretože táto spoločnosť prešla na ...

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Režisér a scenárista Miloslav Luther vníma súčasný stav slovenskej kinematografie veľmi citlivo. "Dá sa pomenovať obdobím hlbokej recesie, pretože táto spoločnosť prešla na vulgárnu predstavu kapitalistických trhovísk, na úplne vulgárnu, úplne primitívnu predstavu," povedal pre agentúru SITA Luther. Ako vysokoškolský pedagóg vraj u svojich poslucháčov filmovej réžie vidí talent, ale nie vieru, pretože aj oni v tomto smere cítia beznádej. Na druhej strane si podľa vlastných slov nemyslí, že poloprázdne kiná nevypovedajú o nezáujme slovenského diváka. "Z môjho pohľadu je problém v tom, že kiná doplatili na domáce kino, DVD nosiče a VHS kazety, kde ľudia majú možnosť vidieť veľmi kvalitné diela. Napokon, čo si budeme nahovárať, šíria sa tu aj pirátske kópie hodnotných filmov," spresnil režisér. Luther je presvedčený, že od chodenia do kina odradil Slovákov aj fakt, že sa zanevrelo na domácu produkciu, lebo "divák v každej krajine chce vidieť predovšetkým filmy o sebe, svojom prostredí a živote, o veciach, ktoré sa ho dotýkajú, sú o jeho predkoch a živote".

SkryťVypnúť reklamu

Čiastočným dôvodom neúspechu našich filmárov je podľa režiséra i "sprivatizovaný" slovenský trh. "Keď som išiel s filmom Útek do Budína do distribúcie, musel som si vybojovať istý priestor – na premietanie u nás som dostal len dva týždne, lebo filmov zo zahraničia je toľko, že sa stojí v zástupe a pre slovenské sú zvyškové možnosti na prezentáciu," tvrdí Luther a podotýka, že väčšina súčasných distribučných spoločností je zahraničných. "Nekritizujem to, len hovorím, že je to skutočnosť, s ktorou sa je treba nejakým spôsobom vyrovnávať," dodal. Luther si myslí, že na to, aby sa vytvorili výhodné podmienky na výrobu a prezentáciu pôvodných filmov, musí zasiahnuť štát a legislatíva. Vhodným príkladom je pre neho americký filmový priemysel, kde sa podpora vlastnej tvorby realizuje formou rôznych daňových možností, odpisov, úľav a podobne, čo podľa neho doslova provokuje sponzoring. "U nás štát pomáha do istej miery, ale nie tak, ako by mal. V kontexte Európskej únie sa Slovensko v tomto zmysle ocitá na periférií nielen Európy, ale dnes už aj tretieho sveta," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Miloslav Luther sa narodil v roku 1946. Vyštudoval réžiu na FAMU v Prahe, po škole krátko pracoval v Spravodajskom filme a od roku 1975 v televízii. S odstupom desiatich rokov sa stal režisérom Slovenskej filmovej tvorby. V súčasnosti je vysokoškolským pedagógom réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. V televízii nakrútil filmy Mário a kúzelník (1977), Triptych o láske (1980), Nebezpečné známosti (1980), Starý včelár (1981) a seriály Život bez konca (1982), Lekár umierajúceho času (1983), Chlapec do náručia (1986) a Konec velkých prázdnin (1996). Celovečerné kinosnímky začal nakrúcať v roku 1984. Jeho filmografiu tvoria: Kráľ Drozdia brada (1984), Zabudnite na Mozarta (1985), Mahuliena, zlatá panna (1986), Štek (1988), Chodník cez Dunaj (1989), Svědek umírajícího času (1990), Skús ma objať (1991), Anjel milosrdenstva (1993) a Útek do Budína (2002). Aktuálne pripravuje thrillerovú komédiu s pracovným názvom Tango s komármi, ktorý by sa mal dostať do kín na jar 2008. Zároveň píše scenár podľa literárnej predlohy Alfonza Bednára Rozostavaný dom.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu