Bratislava 11. júna (TASR) - Pred rušením reforiem po parlamentných voľbách varoval dnes premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. "Zrušenie daňovej reformy znamená koniec investícií na Slovensku," vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Veľkí investori ako napríklad automobilky, ktoré prišli v posledných rokoch na Slovensko, oceňujú podľa Dzurindu dobré podnikateľské prostredie v krajine. Volebným programom SDKÚ-DS je ďalšie skvalitňovanie tohto prostredia, obsahová reforma vzdelávania, podpora rodiny a bezpečnosť. Premiér pripustil, že nie všetky reformy sa súčasnej vláde celkom podarili. "V zdravotníctve sme to nevládali dotiahnuť do konca. Ale vieme - treba urobiť dva-tri kroky, a bude poriadok aj tam," poznamenal Dzurinda.
Predseda Smeru-SD Robert Fico zopakoval, že jeho strana bude po voľbách presadzovať vyššiu daň pre monopoly a finančné inštitúcie, vyššie zdanenie najlepšie zarábajúcich ľudí a dve sadzby dane z pridanej hodnoty, pričom nižšia by sa mala vzťahovať na potraviny, lieky a zdravotnícke pomôcky. "Daňová reforma je jedna z vecí, kde sa budeme biť pri zostavovaní vlády, aby došlo k zmenám," vyhlásil Fico. V oblasti zdravotníctva chce jeho strana zmeniť charakter zdravotných poisťovní na verejnoprávne inštitúcie, zrušiť poplatky u lekárov a zastaviť transformáciu nemocníc. V oblasti školstva sociálni demokrati sľubujú, že nikdy nezavedú poplatky za denné vysokoškolské štúdium.
KDH sa podľa jeho predsedu Pavla Hrušovského hlási k všetkým reformám uskutočneným vládnou koalíciou. "Boli to systémové zmeny a my sme presvedčení, že ich treba chrániť," vyhlásil Hrušovský. Kresťanskí demokrati budú po voľbách trvať na zachovaní reformného kurzu vlády, zachovaní rovnej dane i systému financovania štátnych, súkromných a cirkevných škôl. KDH chce v prípade vstupu do vlády presviedčať koaličných partnerov o potrebe podpory rodiny a výsledkov pri boji s organizovaným zločinom.
ĽS-HZDS bude v rámci dlhodobej stratégie vyrovnávania úrovne s vyspelými krajinami presadzovať "absolútnu reformu vzdelávania, ktorá doteraz nebola, absolútny rast investícií vo všetkých oblastiach, absolútne vyrovnávanie regionálnych rozdielov a sociálna politiku", povedal líder strany Vladimír Mečiar. Dodal, že "HZDS je a ostane hlavnou prekážkou SMK pri pokusoch o etnické delenie občanov v SR a v zavádzaní etnicity do správy štátu". Expremiér sa vyjadril aj k programom ostatných strán - na margo SDKÚ-DS poznamenal, že chce vytvoriť "útvar pravdepodobne pre Mikloša a nazvať to podpredseda pre znalostnú ekonomiku, ale v skutočnosti chce do rúk jedného človeka integrovať kontrolu všetkých peňazí ministerstva financií, kontrolu majetku, ktorý dnes spadá pod ministerstvo hospodárstva, Fond národného majetku a Správu štátnych hmotných rezerv, a chce takisto tam dať aj všetky fondy, ktoré idú do vedy a rozvoja". Na adresu programu Smeru-SD podotkol, že veľmi presne pomenúva sociálne problémy, ale nadsadzuje zdroje, ktoré majú slúžiť na uspokojenie týchto potrieb. Mečiar sa domnieva, že boj o dane v budúcom parlamente bude napokon oveľa pragmatickejší, ako sa javí dnes.