SME

EÚ: Slovensko uzatvorilo kapitolu dane, predbehlo ho Estónsko

BRUSEL 21. marca (SITA) - Slovensko dnes uzavrelo v Bruseli na ďalšom kole rokovaní o vstupe do Európskej únie kapitolu dane, čím má za sebou už 23 z 30 kapitol európskej legislatívy. Napriek tomu sa pred SR v celkovej bilancii dostalo Estónsko a priblíži

lo sa k nemu Poľsko. V žiadnej kapitole nedosiahli dohodu s úniou Maďarsko, ani Česká republika. Slovinsko a Lotyšsko s pätnástkou dnes ani nerokovali. Slovenskí vyjednávači vydobyli však v rámci kapitoly dane viacero prechodných období a výnimiek. “Pokrývajú nižšie sadzby dane na plyn, elektrickú energiu, pestovateľské pálenie a pre malých a stredných podnikateľov oslobodenie od povinnosti registrovať sa za platiteľov DPH," povedal hlavný vyjednávač Ján Figeľ. Podľa jeho slov to znamená, že "životné náklady nebudú také vysoké, ako by museli byť, keby Slovensko tieto výsledky nevyjednalo".

Slovensko vydobylo, že spotrebné dane na tabakové výrobky a tým aj ceny cigariet sa nezvýšia na požadovanú úroveň okamžite po vstupe do únie, ale budú rásť postupne. Požadovanú hodnotu spotrebnej dane 64 eur na 1000 cigariet dosiahnu až v roku 2009. Fajčiarov však nepoteší, že škatuľka najpopulárnejších cigariet bude o päť rokov po vstupe stáť vyše 100 korún. V susednom Česku sa tak ale stane už o dva roky skôr, pretože ČR si vyjednala iba trojročné prechodné obdobie.

Podľa terajšej legislatívy EÚ by budúcim novým členom po uplynutí prechodného obdobia stačilo dosiahnuť 57-percentnú daň, ale v prípade Slovenska sa táto hodnota takmer kryje s hodnotou 64 eur na 1000 cigariet, a preto by ani vstúpenie do platnosti novej legislatívy nemalo robiť veľké problémy. Slovensko už v apríli predloží podľa Figeľa plán postupného zvyšovania daní, keďže tie dnes tvoria iba vyše 30 percent.

Po vstupe do únie sa zvýšia aj ceny alkoholu, hoci aj tu Slovensko vyjednalo trvalú výnimku na polovičnú spotrebnú daň na objem, nepresahujúci 30 litrov ovocného destilátu. Objem nad túto hranicu bude zdaňovaný 100-percentnou daňou.

Slováci budú však na tom lepšie ako Maďari, ktorí budú môcť zníženú daň uplatňovať iba počas piatich rokov a aj to iba na pálenice produkujúce menej ako 20 hektolitrov destilátu. "Sme slobodná krajina so slobodnými občanmi, ktorí musia zvažovať všetky aspekty svojej spotreby, aj zdravotné. Štát by mal viesť politiku, ktorá motivuje ľudí k ochrane zdravia a k takému správaniu, ktoré nezvyšuje riziká," reagoval Figeľ na otázku, či sa vydobytím si týchto výnimiek umožňujúcich zachovať si nižšie ceny na destilát a cigarety nedostanú z pohľadu zdravia slovenskí občania do horšej situácie ako občania EÚ. "Máme však záujem zachovať tradície a produkciu páleníc, pretože tie boli zdrojom konverzie ovocia pre potreby rodín a vyjednaná výnimka umožní ich trvalé zachovanie," dodal.

V otázke oslobodenia podnikateľov od povinnosti registrovať sa za platiteľa DPH dosiahla SR trvalú výnimku na úrovni 35 tisíc eur, podobne ako ČR, čo je výhodnejšia pozícia ako v prípade poľských podnikateľov, u ktorých EÚ súhlasila iba s úrovňou 10 tisíc eur. Slovensko si obhájilo aj svoju požiadavku na trvalú výnimku pre nižšiu DPH na elektrickú energiu a plyn, hoci v prvom roku po vstupe sa podrobí prechodnému obdobiu, počas ktorého o túto výnimku požiada na základe príslušnej smernice EÚ.

V oblasti tepelnej energie dostane Slovensko päťročné prechodné obdobie, po skončení ktorého bude musieť dnešnú 10-percentnú DPH zvýšiť na 23 percent. Maďarsko bude môcť aplikovať zníženú DPH o rok kratšie. Slovensko dostalo aj štvorročné prechodné obdobie na uplatňovanie zníženej sadzby DPH na stavby a stavebné práce.

Poľsko o znížené sadzby DPH v oblasti energií nežiadalo, ale na oplátku dostalo štvorročné prechodné obdobie na zachovanie zníženej DPH pre reštauračné služby a niektoré kategórie kníh a časopisov. Varšave sa vo štvrtok podarilo uzavrieť okrem kapitoly dane aj slobodný pohyb kapitálu a má ich tak za sebou už 22. Hoci Poľsko pôvodne žiadalo až 18 ročné prechodné obdobie, nakoniec sa mu ako jedinej kandidátskej krajine podarilo presadiť dvanásťročný odklad na predaj poľnohospodárskej pôdy. Slovensko, ako aj ďalší jeho susedia, žiadalo desať rokov, ale nakoniec sa uspokojilo so siedmimi rokmi, ktoré zo strany Európskej únie dostali aj Maďari a Česi. Znamená to, že bez osobitného povolenia budú môcť občania členských štátov Európskej únie nakupovať poľnohospodársku pôdu v Poľsku až po roku 2016.

Figeľ pripustil, že Slovensko bude zvažovať možnosť, že by sa v otázke prechodného obdobia na predaj pôdy vrátilo k svojej pôvodnej požiadavke. Slovensko totiž najprv žiadalo prechodné obdobie v dĺžke siedmich rokov s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie tri roky v prípade potreby. Nakoniec však súhlasilo so siedmimi rokmi.

Estónsko uzavrelo vo štvrtok až štyri kapitoly slobodný pohyb osôb, colnú úniu, vnútro a spravodlivosť a dopravu, čím si svoju bilanciu zvýšilo na 24 a dostalo sa tak na úroveň ČR, Maďarska, ktoré dnes nerokovali, a Litvy, ktorá uzavrela dane. 24 kapitol má aj Cyprus, kým vedúce Slovinsko až 26 kapitol. Podobne ako Slovinsko nerokovalo ani Lotyšsko, ktoré zostáva na počte 23 kapitol.



fa;ha ll

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 530
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 096
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 901
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 734
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 516
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 388
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 049
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 766
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brankár Michal Prádel.

Slovenskí hokejisti inkasovali z každého oslabenia.


Fínski hokejisti oslavujú gól.

Z víťazstva sa tešili aj Nemci, ktorí zdolali výber Rakúska.


TASR
Hráč Prešova Jakub Suja dvíha nad hlavu pohár počas osláv.

Prešovčania boli najväčší favoriti sezóny a potvrdili to už v základnej časti a neskôr aj v play-off.


TASR
Francúzska lyžiarka Margot Simondová.

Mladá športovkyňa bola považovaná za veľký prísľub do budúcnosti francúzskeho lyžovania.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu