SME

MVK bude robiť exit poll, OMV SRo prieskum deň pred voľbami

Bratislava 12. júna (TASR) - V deň volieb - 17. júna bude na vzorke 15 tisíc respondentov agentúra MVK realizovať exit poll. Znamená to, že anketári MVK ...

Bratislava 12. júna (TASR) - V deň volieb - 17. júna bude na vzorke 15 tisíc respondentov agentúra MVK realizovať exit poll. Znamená to, že anketári MVK budú získavať informácie priamo od voličov vychádzajúcich z volebných miestností.

Vedúca PR TV Markíza Ivana Semjanová pre TASR ďalej uviedla, že výsledky prieskumu zverejní televízia v relácii Parlamentné voľby už o 22.30 h, teda polhodinu po uzatvorení volebných miestností. Sociológ MVK Pavel Haulík doplnil, že vlastné prieskumy verejnej mienky týkajúce sa preferencií MVK do volieb už nezverejní. "Predpokladám, že vlastný prieskum zverejníme pravdepodobne v júli," dodal pre TASR Haulík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV) uskutoční prieskum verejnej mienky deň pred voľbami, teda 16. júna. Ako povedala TASR sociologička Ľudmila Benkovičová, výskum realizuje spoločne pre SRo, STV a televíziu TA3, ktoré ich budú prezentovať vo volebných vysielaniach. Základné údaje z neho dostanú aj tlačové agentúry, uverejnené budú aj na internetovej stránke SRo. Výskum sa bude realizovať vzorke viac ako osemtisíc respondentov prostredníctvom vyše 700 anketárov. "Výsledky výskumu ponúkneme 17. júna ako prognózu ihneď po uzatvorení volebných miestností. Respondentov budeme vyberať klasickým kótovým spôsobom. Očakávame, že pohyby medzi polnocou 16. júna a ránom 17. júna ráno nebudú také výrazné, aby veľmi ovplyvnili konečný volebný odhad," priblížila realizáciu prieskumu pre TASR Benkovičová. Súčasťou prieskumu bude aj zisťovanie deklarovanej účasti, teda koľko percent ľudí v predvečer volieb nebolo rozhodnutých, či pôjdu voliť i to, koľko percent z rozhodnutých voličov vedelo v predvečer akej strane dá hlas. Prieskum zachytí aj dôvody neúčasti na voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR zverejní do volieb ešte jeden prieskum preferencií strán. Riaditeľ ústavu František Szabó povedal, že dodnes zbiera ÚVVM údaje. "Údaje spracujeme a vyhodnotíme od 13. - 14. júna a pre médiá ho zverejníme vo štvrtok 15. júna," konštatoval pre TASR Szabó. Ako dodal, pre najbližší prieskum verejnej mienky začne ÚVVM zbierať údaje v prvej júlovej dekáde, kde budú známe napríklad údaje, prečo občania dali hlas tej-ktorej strane, ako ich oslovila kampaň. "Nebudú v ňom preferencie, ale iba sympatie k politickým stranám," dodal.

Agentúra Focus už pred voľbami nezverejní prieskum verejnej mienky týkajúci sa preferencií politických strán. "Každomesačné prieskumy zverejňujeme okolo 18-teho, z čoho vyplýva, že by to bolo až po voľbách a nemalo by to žiadny význam. Najbližší prieskum teda zverejníme až v júli," povedal TASR Martin Slosiarik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 902
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 473
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 245
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 844
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 205
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 096
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 827
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Coco Gauffová a Aryna Sabalenková po finále Roland Garros 2025.

Finalistky Roland Garros sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.


Albert Šimek
Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu