BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Spoplatnenie vysokoškolského štúdia nie je na programe dňa. Najskôr treba sledovať sociálnu situáciu v krajine a potom sa dá hovoriť aj o tomto probléme, hovorí prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Vladimír Báleš. Ako najväčší nedostatok súčasného vysokoškolského štúdia preto vidí nedostatok financií. Hoci vláda v posledných rokoch zvyšuje dotácie pre školstvo a vedu, Slovensko stále zaostáva za európskym priemerom, upozorňuje Báleš. S tým súvisí aj kvalita štúdia. Tá totiž nemôže ísť bez finančných zdrojov, dodal Báleš. Ďalším nástrojom pre skvalitnenie štúdia môže byť aj to, že školy prehodnotia svoje študijné programy, aby tie zodpovedali potrebám praxe. Okrem toho by sa mali omnoho viac otvoriť dvere študentom, aby mohli časť štúdia absolvovať v zahraničí.
Prezident SRK súhlasí s ministrom, že vysoké školstvo prešlo mnohými reformami, ale reformu študijných programov nepovažuje za úspešnú. Argumentuje, že pre všetky tri stupne štúdia je 7 200 študijných programov, čo je na malé Slovensko dosť veľa. Ministerstvo v tejto súvislosti však hovorí, že takáto kritika je neopodstatnená. "Kritika, že reforma študijných odborov sa nevydarila, lebo je veľa študijných programov, znamená, že kritizujúci nepochopil, v čom spočíva," uvádza sa vo výročnej správe vysokého školstva za rok 2005.
Báleš nie je presvedčený o tom, že celkový počet vysokých škôl nevplýva na kvalitu štúdia. Kritizuje vznik veľkého počtu súkromných škôl. Tie podľa neho vznikajú dosť benevolentne. Prezident SRK sa však zhoduje s ministerstvom na tom, že ku kvalite štúdia môže prispieť delenie vysokých škôl na výskumné univerzity, univerzity a odborné vysoké školy. Takéto rozdelenie by mala zabezpečiť komplexná akreditácia škôl, ktorá však mešká. Dôvodom boli chýbajúce kritériá, podľa ktorých mala Akreditačná komisia školy hodnotiť.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.