BRATISLAVA 12. júna (SITA) - Občianske oko nepripravuje celoplošný monitoring sobotňajších parlamentných volieb. Ako pre agentúru SITA uviedol Peter Novotný z Občianskeho oka, ich združenie k tomuto rozhodnutiu viedlo niekoľko dôvodov. "Politické strany majú dostatok nástrojov na kontrolu priebehu volieb a sčítania hlasov," konštatoval. Podľa Novotného tiež k transparentnosti volieb prispeje fakt, že Štatistický úrad SR vyhovel odporúčaniu Občianskeho oka a výsledky tohtoročných parlamentných volieb bude priebežne zverejňovať už na úrovni okrskových volebných komisií. Zároveň z volebných sťažností podaných na Ústavný súd SR vyplýva, že v parlamentných voľbách v rokoch 1998 a 2002 nedochádzalo k falšovaniu volieb.
Problémy sa zvyčajne vyskytli pri komunálnych voľbách, pri ktorých Ústavný súd SR v rokoch 1994 až 2004 zo 111 sťažností v 11 prípadoch vyhovel sťažovateľom a zmenil výsledky komunálnych volieb, resp. zrušil rozhodnutie volebnej komisie či vyhlásil voľby za neplatné, dodal Novotný.
Predchádzajúce parlamentné voľby v roku 2002 monitorovalo 32 dlhodobých a 54 krátkodobých pozorovateľov Občianskeho oka. Dlhodobí pozorovatelia sledovali priebeh predvolebnej kampane, zatiaľ čo krátkodobí pozorovatelia sa sústredili na samotné vtedy ešte dva volebné dni. Voľby pozorovali v 261 volebných miestnostiach, čo bolo takmer päť percent z ich celkového počtu. Väčšina pozorovateľov bola v oblastiach s vyšším podielom voličov rómskej národnosti. Podľa ich zistení voľby sa uskutočnili v súlade so zákonom. Zistené nedostatky nemali zásadný vplyv na volebné výsledky a boli sporadické. Novotný zároveň upozornil na kladné hodnotenie parlamentných volieb na Slovensku v roku 2002 pozorovateľskou misiou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Misia dospela k názoru, že voľby do Národnej rady SR, ktoré sa konali 20. a 21. septembra 2002, zodpovedali štandardom slovenského práva a medzinárodným požiadavkám na priebeh demokratických volieb.