FIGEĽ: Uvítali by sme aj formálne plnoprávne začlenenie do konventu
BRATISLAVA 21. marca (SITA) - Zapojenie kandidátskych krajín do práce predsedníctva Konventu o budúcnosti Európy, ktorá je jednou z hlavných tém dvojdňového plenárneho zasadania tohto vyše 100 členného fóra v Bruseli, by podľa slovenského zástupcu v konve
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nte, štátneho tajomníka MZV SR a hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa bolo potvrdením dôvery, že uchádzači o členstvo v EÚ sú zapojení do rozhodovacích procesov v konvente. Predsedníctvo európskeho fóra podporilo požiadavku kandidátov, aby boli v ňom zastúpení. Zástupca kandidátskych krajín, ktorého si majú vybrať sami uchádzači o členstvo, by mal mať iba štatút pozorovateľa a nebude sa tak môcť zúčastňovať na rozhodovacom procese predsedníctva. Ďalšími reprezentantmi SR sú poslanci Irena Belohorská (HZDS) a Pavol Hamžík (SOP).
J. Figeľ pre agentúru SITA reagoval aj na nedávne vyjadrenie komisára Európskej komisie pre rozšírenie Güntera Verheugena, ktorý členské krajiny kritizoval za to, že kandidátske štáty nemajú na pôde európskeho konventu plnohodnotné hlasovacie právo. "Je to len hypotéza, pretože rozhodnutie už bolo urobené," reagoval Figeľ na otázku, či by to mohlo byť reálne. Podľa jeho slov by však kandidátske krajiny uvítali aj formálne plnoprávne začlenenie do konventu.
Keďže však jeho výsledkom budú odporúčania, rozhodnutia aj tak zostávajú na budúce členské štáty únie. Ako dodal, "my sa musíme sústrediť na dostatočne aktívnu a pozitívnu účasť pri formovaní záverov". Ešte dôležitejšie je podľa neho z formálneho hľadiska byť pri rozhodnutiach na budúcej medzivládnej konferencii už ako členský štát, ktorý je súčasťou únie a rozhoduje o podobe jej orgánov. "Nakoniec, zodpovednosť aj tak bude na členských štátoch, ako sformulujú ďalšie zmluvy a budúcnosť Európskej únie. Konvent však tomu môže veľmi napomôcť, ak bude konštruktívny vo svojej práci," uviedol Figeľ.
G. Verheugen minulý týždeň kritizoval na pôde Európskeho parlamentu členské štáty EÚ za ich neochotu dať kandidátskym krajinám plnohodnotné hlasovacie právo v Konvente o budúcnosti Európy, ktorý diskutuje o inštitucionálnych reformách v rozšírenej EÚ. "Vyzerá to, že chcete chrániť rodinné striebro pred našimi chudobnými príbuznými z Východu prichádzajúcim k našim dverám. Ak budete takto rozmýšľať, potom musíte zlyhať v pochopení historickej dimenzie tohto problému," povedal Verheugen poslancom.